Mdszertan-fogalomtr L-V (a teljes flv!-BVTETT)
2004.11.20. 18:17
Az els negyedves mdszertan fogalomtr folytatsa a levlistrl. Kibvtve a msodik negyedves ZH-hoz tartoz 7-8 plusz fogalommal.
Ltens (rejtett) tartalom: A tartalomelemzssel kapcsolatban merl fel, a kzlemnyek mlyn meghzd tartalomra vonatkozik, megklnbztetend a manifeszt (nyilvnval) tartalomtl.
Ler kutats: A vizsglt populci vagy jelensg bizonyos jellemzinek pontos mrse s lersa.
Ler statisztika: Olyan statisztikai szmtsok, amelyek vagy egy minta jellemzit, vagy pedig a minta alapjn a vltozk kztti kapcsolatokat rjk le. A ler statisztikk pusztn sszestenek egy sor – mintra vonatkoz – megfigyelst, mg a statisztikai kvetkeztetsek a konkrt megfigyelsek lersn tlmenen kvetkeztetseket vonnak le arrl a nagyobb alapsokasgrl is, amelybl a minta val.
Likert-skla: Rensis Likert ltal kidolgozott sszetett mreszkzfajta, standardizlt vlaszkategrikat ad meg a krdves vizsglat krdveiben, hogy ezltal emelni lehessen a mrsi szintet a trsadalomtudomnyi kutatsokban. A Likert-itemekben ilyenfle vlaszkategrikkal tallkozunk: hatrozottan egyetrt, egyetrt, nem rt egyet, hatrozottan nem rt egyet. Ilyen itemeket a Likert-sklk szerkesztshez s ms tpus sszetett mrck szerkesztshez is felhasznlhatunk.
Longitudinlis vizsglat: Klnbz idpontokban trtn adatfelvtelt magban foglal kutatsi terv, ellenttben a keresztmetszeti vizsglattal.
Magyarz kutats: Clja a tanulmnyozott jelensg klnfle aspektusai kztti kapcsolatok feltrsa s bemutatsa.
Manifeszt (nyilvnval) tartalom: Tartalomelemzsnl: valamely kzlemnyben tnylegesen elfordul kifejezsek, ellentte ebben az sszefggsben a ltens tartalom.
Msodelemzs: Olyan kutatsi forma, amikor az egyik kutat ltal sszegyjttt s feldolgozott adatokat egy msik kutat – gyakran egszen ms cllal – jraelemzi. Fknt krdves vizsglati adatok vizsglatra alkalmas. Az adatarchvumok s a knyvtrak a msodelemzsre knlkoz adatok trhzai.
Medin (1): Kzprtk fajta, a megfigyelsek nagysg szerinti sorrendjben a „kzps” eset. Ha t frfi kora 16, 17, 20, 54 s 88 v, akkor a medin 20. (a szmtani kzp: 39).
Megbzhatsg: A mrsi mdszereknek az a tulajdonsga, hogy ugyanannak a jelensgnek ismtelt megfigyelsvel minden alkalommal ugyanazokhoz az adatokhoz jutunk. Egy krdves vizsglatban pldul felteheten nagyobb volna a „Volt-e templomban az elmlt hten?” krds megbzhatsga, mint az „letben kb. hnyszor volt n templomban?” krds. Ne keverjk ssze az rvnyessggel.
Megbzhatsgi (konfidencia) szint: (1) Annak becslt valsznsge, hogy egy populcis paramter egy adott konfidencia-intervallumba esik. Lehetnk pl.95%-ig biztosak abban, hogy az sszes szavaz 35 s 45% kztti arnyban rszesti elnyben az A jelltet.
Megismtls (replication): ltalban: egy ksrlet megismtlse a hiba cskkentse vagy valamilyen hiba kimutatsa rdekben. Ezenkvl szakkifejezse a Lazarsfeld-paradigmnak: az elaborcinak arra a kimenetelre vonatkozik, amikor a kontrollvltozt konstans szinten tartva is megmarad kt vltoz kztt az eredetileg megfigyelt sszefggs.
Megkrdezses krdvfelvtel: Adatgyjtsre szolgl rintkezs kt ember kztt, akik kzl az egyik (krdezbiztos) krdseket tesz fel a msiknak (a vlaszolnak). A krdezs vgezhet szemlyesen vagy telefonon.
Megvlaszolsi arny: A krdves vizsglatban rszt vev szemlyek szma, elosztva a mintba bekerlt szemlyek szmval, szzalkknt kifejezve. Nevezik mg kitltsi befejezsi hnyadnak, illetve nkitlts krdveknl, visszakldsi hnyadnak is: a sztkldtt krdveknek hny szzalka rkezett vissza.
Mennyisgi (kvantitatv) elemzs: (1) Numerikus alakban jelentjk meg s kezeljk a megfigyelseinket, gy igyeksznk lerni s magyarzni a mgttk meghzd jelensgeket.
Minsgi (kvalitatv) elemzs: (1) A megfigyelsek nem numerikus vizsglata s rtelmezse az sszefggsek mgttes jelentseinek, illetve mintzatainak feltrsa cljbl. Leginkbb a trtneti kutatsra s a terepkutatsra jellemz.
Minta: Az alapsokasg olyan rszhalmaza, amelyet megfigyelnk, hogy ennek alapjn a teljes sokasg tulajdonsgaira kvetkeztethessnk.
Mintavteli keret: Teljes vagy krlbelli felsorols arrl az alapsokasgrl, amelybl mintt akarunk venni. A minta csak akkor reprezentlhatja az alapsokasgot, ha a mintavteli keretben az alapsokasgnak minden (vagy majdnem minden) egyede szerepel.
Mintavteli hnyad: Az alapsokasgbl a mintba kerl elemek arnya.
Mintavteli intervallum: A populcinak a mintba bekerl elemei kztti szablyos tvolsg.
Mdusz: Ez is kzprtk-fajta, a legtbbszr megfigyelt rtket, illetve attribtumot jelenti. Ha egy minta 1000 protestnsbl, 275 katolikusbl s 33 zsidbl ll, akkor itt a protestns a modlis kategria.
A mutatk felcserlhetsge: Az az elv, mely kimondja, hogy ha kt vltoz sszefgg, akkor ennek a tapasztalatban attl fggetlenl meg kell mutatkoznia, hogy milyen mrcket (mutatkat) alkalmazunk a kapcsolat ellenrzsre. Pl. ha a nk valban vallsosabbak, mint a frfiak, akkor a vallsossg minden mrcje szerint vallsosabbnak kell mutatkozniuk.
Nem mintavteli hibk: Az adatminsg azon tkletlensgei, amelyeket nem a mintavtel hibja, hanem valamilyen egyb tnyez okoz. Idetartoz pldk: a vlaszol flrerti a krdst, a krdez vagy a kdol hibsan rgzti a vlaszt, krtyalyukasztsi (adatrgztsi) hibk, s gy tovbb.
Nem valsznsgi minta: Olyan minta, amelynek vlasztsakor nem a valsznsgi mintavtel elmlete ltal javasolt szablyokat kvettk. Idetartoznak pl. a szakrti, a kvts s a hlabda mintk.
Nominlis mrsi szint: Az olyan vltoz nomlis mrsi szint, melynek klnbz attribtumai pusztn csak klnbzek – szemben az ordinlis, az intervallum- s az arnysklkkal. Nominlis vltozra plda lehet a nem.
Nomotetikus magyarzat-modell: Egy jelensgosztly ltalnos megrtsre trekszik, a lehet legkevesebb, igazn fontos oksgi tnyez felhasznlsval.
Nullhipotzis : A hipotzisvizsglattal s a statisztikai szignifikanciaprbkkal kapcsolatban az a hipotzis, amely szerint a vizsglt vltozk kztt nincsen sszefggs. Ha statisztikailag elvetjk a nullhipotzist, akkor ezutn gy dnthetnk, hogy a kt vltoz sszefgg.
Objektivits: Nem ltezik, csak interszubjektivits.
Ok-okozati kapcsolatok hrom kritriuma: 1) legyen empirikus sszefggs a fggetlen (ok) s a fgg (okozat) vltozk kztt, 2) a fggetlen vltoz elzze meg idben a fgg vltozt, 3) ne lehessen a megfigyelt sszefggst egy korbbi, harmadik vltoz hatsaknt megmagyarzni
kolgiai tvkvetkeztets: Ha – tvesen – egynekre vonatkoz kvetkeztetseket hozunk, kizrlag csoportok megfigyelse alapjn.
Operacionlis, mveleti meghatrozs: Amikor gy hatrozunk meg pontosan s rszletekbe menen egy dolgot, hogy azokat a lpseket, mveleteket adjuk meg, amelyekkel a megfigyelseket osztlyozni fogjuk. Annak, hogy „jelese lesz ezen a kurzuson”, lehet operacionlis meghatrozsa az, hogy „a zrvizsga krdseinek legalbb 90 szzalkra helyesen vlaszol”.
Operacionalizci : A konceptualizcit kvet lps. Az operacionalizl az a folyamat, amikor kialaktjuk a mveleti meghatrozsokat.
Ordinlis mrsi szint: Az olyan vltoz ordinlis mrsi szint, amelynek az attribtumai valamilyen dimenzi szerint rangsorba llthatk. Ilyen pldul a „magas-kzepes-alacsony” attribtumokkal jellemzett szociokonmiai sttus.
Panelvizsglat: Olyan fajta longitudinlis vizsglat, amelyben klnbz idpontokban ugyanattl a minttl (a paneltl) gyjtenek adatokat.
Paradigma: Alapvet modell, vagy sma, mely szervezi egy bizonyos dologgal kapcsolatos szemlletnket.
Paradigmk – A legfbb trsadalomtudomnyos paradigmk: interakcionizmus, strukturlis funkcionalizmus, konfliktuselmlet
Rkrdezs: Krdezses krdvfelvtelnl hasznlatos technika: arra szolgl, hogy egy krdsre minl teljesebb feleletet kapjunk. A vlaszolt egy nondirektv kifejezs vagy krds segtsgvel arra sztnzzk, hogy a vlaszt fejtse ki bvebben. Pldk: „Tovbb?” s „hogy mondja?”
Randomizci: Ksrleti alanyok ksrleti, illetve kontrollcsoportba sorolsra szolgl technika: vletlenszeren (random mdon).
Redukcionizmus: Egyes kutatk hibja: a vizsglat jelensg szempontjbl fontosnak tekintettel fogalmak krnek tl szkre szabsa (reduklsa).
Regresszielemzs: Az adatelemzs olyan formja, amelyben a vltozk kztti kapcsolatokat egy egyenlet – a regresszis egyenlet – alakjban brzoljuk.
Reifikci: Nem valsgos dolgok valsgosnak tekintse.
Rekurzv: Egyes folyamatoknak az a „visszahat” termszete, miszerint egy folyamat eredmnye befolysolhatja az k okoz folyamatot. A terhessg oknak megismerse pl. olyan fogamzsgtl eljrsokhoz vezethet, amelyek megvltoztatjk az ltalunk megismert folyamatot.
Replikci: Egy adott vizsglat megismtlse az ltalnos kvetkeztetsek elkerlse cljbl.
Reprezentativits: Minta jellemzje: ha benne ugyanaz a tulajdonsgok megoszlsa, mint az alapsokasgban. Ebbl kvetkezen feltehet, hogy az ilyen mintk elemzsvel nyert lersok s magyarzatok az alapsokasgra vonatkoz hasonlkat kpviselnek (reprezentlnak) A valsznsgi mintavteli eljrsok alkalmazsa nveli a reprezentativitst, a reprezentativits teszi lehetv az eredmnyek ltalnosthatsgt, s a statisztikai kvetkeztetseket.
Reproduklhatsgi egytthat: Azt mri, hogy mennyire pontosan lehet egy skla alapjn a skla megszerkesztsben rszt vett eredeti adatokat rekonstrulni.
Rtegzs: Az alapsokasgot alkot egyedek homogn csoportokba (rtegbe: strata) sorolsa a mintavtelt megelzen. Az eljrs – mely hasznlhat akr az egyszer vletlen, akr a szisztematikus, akr a csoportos mintavtellel egytt – javtja a minta reprezentativitst, legalbbis a rtegz vltozk tekintetben.
Skla: sszetett mreszkz; skla olyan itemekbl szerkeszthet, amelyek logikai vagy tapasztalati struktrba rendezdnek. Pl.: Likert-, Guttman- s Thurstone-sklk, Bogardus-fle trsadalmi tvolsg skla. Megklnbztetend az indextl.
Specifikci: ltalban az a folyamat, amelynek sorn pontosabban meghatrozzuk a fogalmakat. Ezenkvl, mint szakkifejezst, a Lazarsfeld-paradigmval kapcsolatban is hasznljuk: az elaborcinak arra a kimenetelre vonatkozik, amikor a kontrollvltoz ltal meghatrozott alcsoportok nmelyikben fennmarad, msokban eltnik a kt vltoz kztt eredetileg megfigyelt sszefggs. Ez azt jelenten, hogy sikerl specifiklnunk azokat a krlmnyeket, amelyek kztt az eredeti sszefggs rvnyesl: pl. frfiak kztt igen, nk kztt nem.
Statisztikai kvetkeztetsek elmlete: A statisztikai szmtsoknak az a terlete, mely azt trgyalja, hogy hogyan lehet egy minta alapjn a bvebb alapsokasgra rvnyes kvetkeztetseket hozni.
Statisztikai szignifikancia: (1) ltalnos kifejezs; arra vonatkozik, hogy milyen kevss valszn, hogy egy mintban megfigyelt sszefggsek kizrlag a mintavteli hibnak volnnak ksznhetek.
Statisztikai szignifikancia-prbk: Statisztikai szmtsok egy osztlya, mellyel kimutathat, mennyire valszn, hogy egy mintban a vltozk kztt megfigyelt bizonyos kapcsolat kizrlag a mintavteli hibnak tulajdonthat.
Slyozs: Mintavtellel kapcsolatos eljrs, melynek sorn az egyenltlen valsznsggel mintba vlogatott egyedeknek klnfle slyokat adunk, hogy a minta jl reprezentlja azt az alapsokasgot, amelybl vettk.
Szakrti minta: A nem valsznsgi mintavtel egyik tpusa, amikor a megfigyelendk mintjt a sajt megtlsnkre alapozva lltjuk ssze: azokat vlasztjuk, akiket a leghasznosabbnak vagy a legreprezentatvabbnak tlnk
Szmtani kzp: Kzprtk-fajta: gy szmtjuk, hogy sszeadjuk tbb megfigyels rtkt, s az sszeget a megfigyelsek szmval osztjuk. Ha 10 tantrgy alapjn eddig 4,0 volt az tlaga, s most 2-est kap, akkor most mr csak 3,81 az tlaga (jegyeinek szmtani kzepe).
Szignifikanciaszint: A statisztikai szignifikanciaprbkkal sszefggsben annak a valsznsge, hogy egy megfigyelt, tapasztalati sszefggs a mintavteli hibnak tulajdonthat. Egy sszefggsrl akkor mondjuk, hogy a 0,05 szinten szignifikns, ha annak az eslye, hogy pusztn mintavteli hiba kvetkezmnyeknt kaptuk, kisebb, mint 5 a szzbl.
Szisztematikus mintavtel : A valsznsgi mintavtel egyik fajtja: a felsorolsban szerepl minden k-adik elemet vesszk be a mintba: pldul minden 25-dik dikot a hallgati nyilvntartsbl. A k kiszmtsa: elosztjuk a populci elemszmt a kvnt mintaelemszmmal; a k neve: mintavteli intervallum.A szisztematikus mintavtel – bizonyos megszortsokkal – funkcionlisan egyenrtk az egyszer vletlen mintavtellel, s ltalban egyszerbben elvgezhet. Az els elemet vletlen mdon szoks kivlasztani.
Szrds: Az rtkek megoszlsa egy kzprtk – pl. a szmtani kzp – krl. A terjedelem egyszer plda szrdsi mrszmra. Szerepelhet pldul a beszmolnkban, hogy egy csoport tlagletkora (rtsd: szmtani kzp) 37,9 v, a terjedelem pedig 12-tl 89 vig terjed.
Szksges felttel: X bekvetkezte nlkl Y semmilyen ms mdon nem kvetkezhet be.
Trsadalomtudomny alapvet elemei: Elmlet, kutatsmdszertan, statisztika.
Tartalom szerinti rvnyessg: Amilyen mrtkig egy mrs lefedi a mrend fogalom jelentstartomnyt.
Tny: ltalban valamilyen megfigyelt dolog. (vazzeg, azt a defincijt neki…)
Terjedelem (range): (1) A szrds egyik mrszma: valamely megfigyelshalmaz legkisebb s legnagyobb rtkbl ll. Az n vfolyamban az letkor terjedelme lehet pldul 17 s 37 kztti.
Terleti valsznsgi minta: Tbblpcss csoportos mintavtel, amelyben fldrajzi terletek – pldul npszmllsi szmllkrzetek vagy tjegysgek – az els lpcsben a mintavteli egysgek. Az els lpcsben bevlasztott egysgek elemeirl felsorolst ksztnk: minden mintba kerlt krzet minden hztartst fel kellene rnunk a krzetekbe tett kirndulsok sorn, majd almintkat vesznk az gy kszlt listkrl.
Thurstone-skla: Olyan sszetett mreszkz, amelyet annak megfelelen szerkesztenek, hogy az egyes vltozk klnfle mutatinak a szakrtk mekkora slyokat adnak.
Tipolgia: Megfigyelsek (leginkbb nominlis) osztlyozsa kt vagy tbb vltozban felvett attribtumaiknak megfelelen. Ilyen pldul, ha az jsgokat a liberlis-vrosi, liberlis-falusi, konzervatv-vrosi, konzervatv-falusi kategrikba soroljuk.
Tbblpcss csoportos mintavtel: Mintt vesznk az alapsokasg tagjait alkot csoportok kzl, a csoportok tagjairl listt ksztnk, vgl pedig mintt vesznk az egyes kivlasztott csoportok tagjainak listibl, gy jutunk a tagok vgleges mintjhoz.
Tbbvltozs elemzs: Tbb vltoz kztti kapcsolatok szimultn elemzse. Ha egyszerre vizsglnnk a kor, a nem s a trsadalmi osztly hatst a vallsossgra, ez plda lehetne tbbvltozs elemzsre.
Trvny: A tnyek egy osztlyra vonatkoz egyetemes ltalnosts.
Torzts (bias): A mreszkzknek az a tulajdonsga, amely ket a mrt dolognak az egyik irnyban trtn hibs megjelentsre hajlamostja. Az „n is egyetrt-e azzal, hogy az elnk jl vgzi a dolgt?” krdvitem pldul torzt, mert ltalban inkbb egyetrt vlaszra sztnz.
Trendvizsglat: A longitudinlis vizsglatok egyik fajtja: bizonyos idn t kvetjk egy populci valamely jellegzetessgt. Plda lehet az a felmrssorozat, amelyet a Gallup vgez arrl, hogy a kampnyidszakban mikor mekkora az egyes politikai jelltek tmogatottsga a vlasztk krben – akkor is, ha minden idpontban ms mintt krdeznek.
telemzs: A tbbvltozs elemzsek egyik fajtja, amelyben a vltozk kztti kapcsolatokat grafikusan brzoljk.
Vlaszol: Olyan szemly, akinek egy krdves vizsglat krdv-krdseire adott vlaszaibl elemezhet adatokat nyernk.
Valsznsgi minta: A valsznsg-szmtsnak megfelel – a legtbbszr vletlen kivlasztsos – mdszerrel vett mintkra vonatkoz ltalnos kifejezs. A valsznsgi mintavtel konkrt fajti: terleti valsznsgi mintavtel, EPSEM mintk, FKVM mintk, egyszer vletlen mintavtel, szisztematikus mintavtel.
Vltozk: Attribtumok logikai csoportjai. A nem vltozt pldul a frfi s a n attribtumok alkotjk.
|