Szocpol2003 website
Menü
 
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
Eddigi látogatóink:
Indulás: 2004-11-20
 
A pontos idő:
 
Naptár
2024. Április
HKSCPSV
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
01
02
03
04
05
<<   >>
 
Társstruktúra anyagok
Társstruktúra anyagok : Angelusz Róbert: Rétegződés és láthatóság 1. rész

Angelusz Róbert: Rétegződés és láthatóság 1. rész

  2004.11.26. 15:07

A vizsgához szükséges egyik olvasmány.

Angelusz Róbert: Rétegződés és láthatóság

 

A nagycsoportok körvonalai

 

A társadalmi látásviszonyok romlásának egyik legszembetűnőbb megnyilvá-nulása a társadalom differenciálódásának és a társadalmi nagycsoportoknak a csökkenő áttekinthetősége. A társadalom tagozódására, az osztály- és réteg-tudatok tanulmányozására irányuló vizsgálatok egyértelműen jelzik a felme-rülő nehézségeket, a csoportidentifikációk elbizonytalanodását. Amíg akár csak száz évvel ezelőtt még kivételesnek számítottak az olyan helyzetek, amelyekben az emberek számára ne lett volna nyilvánvaló saját maguk és a környezetükben előforduló személyek társadalmi hovatartozása, addig a je-lenhez közelítve egyre kevésbé kézenfekvő a nagycsoportok és a hozzájuk tartozó személyek felismerhetősége. A bizonytalanságok nem csak a laiku-sok szintjén jelentkeznek. Szociológusok és más társadalomtudományok művelői bonyolult empirikus kutatásokat és többváltozós matematikai elem-zéseket végeznek, hogy többé-kevésbé körvonalazni tudják a társadalom stratifikációját.

Az identifikáció legfőbb akadálya a társadalmi nagycsoportok határainak elmosódottabbá válása. Az éles kontúrokkal elváló rendektől az osztályok, majd a rétegek felé haladva a csoporthatárok elhalványulnak. A határok bi-zonytalanná válása mellett a csoportok belső differenciálódása is mérsékeli a csoportazonosítás lehetőségeit. A rendek viszonylagos zártsága, jogi intéz-ményesítettsége, az életvitel szigorú normakötöttsége és egységessége, a reprezentatív státusszimbólumok kidolgozottsága biztosította a csoporthova-tartozás és a társadalmi rang magas szintű felismerhetőségét. Meghatározott rendek esetében a normák a táplálkozásra, a ruházkodásra, a beszédmódra, a családi ünnepek megtartására, jóformán az élet valamennyi folyamatára ki-terjedtek.1 A tömegesen létező társadalmi cselekvések erős csoportspecifikus rendezettségben nyilvánultak meg, melyek – nem intencionált – státus-szignálként a státusszimbólumokkal együtt jóformán mindenki számára lehe-tővé tették a rendi hovatartozás azonosítását. A rendekben – a csoportok, a cselekvések és az interakciók szabályozottsága tekintetében – is nagyfokú összerendezettség, ha úgy tetszik, rend uralkodott. A renden belüli és a rendek közötti érintkezések eltérő gyakorisága, a belső és külső interakciók, például a megszólítások formális különbségei, a kontaktusok exkluzív megkülönböztető jellege még markánsabbá tették a rendek közötti határ-vonalakat.

Az osztályok kevésbé zárt képződmények. A jogi intézményesülés hiá-nya, a nagyobb mobilitási gyakoriságok és a velük járó inkonzisztenciák következtében az osztályok tagjai az erőforrások hasonló nagysága, helyze-tük viszonylagos ekvivalenciája ellenére sem képeznek a rendekhez mérhető interakciós közösségeket. A rendi közösségek és “szabadságok” fokozatos megszűnésével az osztályok határai is kevésbé egyértelműek, mint a rendek esetében. Közrejátszik ebben a rendi és az osztálytagozódás eltérő szabad-sága, amennyiben az utóbbi típusnál a csoport tagjai életlehetőségeiket szubjektíve is nyitottabbnak észlelik, nem tekintik annyira magától értetődő-nek, mint a rendi besorolás öröknek látszó keretei között. A tömeges cselek-vések csoportszerűsége, osztályspecifikus jellege ugyan továbbra is fennáll, az összefüggések lazább szerkezete miatt azonban a rétegszignálok kevésbé egyértelműek.2 A biztos határok némileg mérsékeltebb pregnanciája és az életvitelek nagyobb pluralitása következtében a csoportnormák és a státus-szimbólumok rendszere kevésbé kikristályosodott. Nehezebb a nagycsoport-hoz tartozás felismerhetősége, ami csökkenti az osztályon belüli interakciók kiterjedtségét, a kapcsolathálózatok szövetének sűrűségét.

E jellegzetességek még határozottabban érvényesülnek az erőforrások nagyobb készletével rendelkező dinamikus társadalmak tipikus nagycsoport-jainál, a társadalmi rétegeknél. A szintek számának növekedése, a hierarchia egy kiterjedt zónájában az erőforrás-differenciál csökkenése, az ennek következtében élénkebb társadalmi mobilitás és a réteghatárok interaktív át-járhatósága önmagában is csökkenti a rétegek belső mobilitását. A csoport fogalmának – legyen szó akár kiscsoportokról, akár makroszociológiai értelemben vett nagycsoportokról – per definitionem ismérve a csoporton belüli interakciók viszonylag nagy gyakorisága. Ennek csökkenése a csoport kohéziójának oldódásához vezet. A belső és a külső interakciók hányado-sának csökkenő rátája bomlasztja a rétegek integráltságát, határainak biztos körvonalait.3 Az életvitel pluralizálódása, a hierarchia széles tartományában érvényesülő mobilitási aspirációk, az erőforrásokban némileg gazdagabb, közeli rétegek elérhetősége, normáiknak és mintáiknak gyakori követése – a normák bizonyos határok közötti választhatósága – tovább növeli az identifi-káció és a csoportintegráció dilemmáit.

A társadalmi rétegződés szempontjából releváns változók fontossági struktúrájában bekövetkezett átrendeződések kedvezőtlenül érintették a nagycsoportok láthatóságát. Az átalakulások helyes interpretációja érdeké-ben célszerű áttekinteni a makrostrukturális változók főbb típusait. Blau a változók két típusát, a nominális és a graduális paramétereket különítette el egymástól.4 Felfogása szerint a nominális paraméterek éles határokkal elváló csoportokra, például nemekre, fajokra, vallásokra, foglalkozásokra bontják a populációt. E csoportokat – logikai státusuk szerint – az egymásmellettiség jellemzi, azaz olyan “másságok”, melyek önmagukban nem hierarchikusak. Ezzel szemben a graduális paraméterek, például a jövedelem, a vagyon, a hatalom, az iskolai végzettség státusrangsorok alapján tagolják a társadal-mat. E paraméterek folytonosak és így nem tartalmaznak stabil választó-vonalakat, ugyanakkor jellegzetes attribútumuk a mérhetőség. A gradualitás éppen abban nyilvánul meg, hogy az egyes fokozatok a “több”, illetve a “kevesebb” terminusaival jellemezhetők. A nominális és a graduális para-méterek megkülönböztetésének kétségkívül nagy a heurisztikus értéke, mégis tartalmaz bizonyos ellentmondásokat. A graduális változók között szerepel például a jövedelem és az életkor. Az előbbi olyan változó, amely nem pusztán a több és a kevesebb, hanem a kedvezőbb és a kedvezőtlenebb hierarchikus kategóriáival is jellemezhető. Ez korántsem áll fenn az életkor esetében. Amíg a gazdasági erőforrások szűkössége következtében evidens-nek tekinthető, hogy kedvezőbb több jövedelemmel rendelkezni, mint kevés-sel, addig az életkor nem jelent a fokozatokkal rendre javuló vagy romló hierarchikus pozíciót. A nominális változóhoz hasonlóan – az uralkodó értékrendszer, illetve az életkor és az erőforrás-változók korrelációja – hatá-rozza meg, hogy az előbbi egyes szakaszai közül melyek tekinthetők kedvezőknek vagy kedvezőtleneknek.

A változók kétosztatú tipizálása mellett problematikus lehet az olyan fontos paraméterek besorolása is, mint a termelési javak tulajdona. A tulaj-don a Blau-féle felosztás alapján graduális paraméternek tekinthető, ameny-nyiben a tulajdonnélküliség®kis tulajdon®nagyobb tulajdon egyértelműen fokozatokat, sőt kumulatív struktúrát jelez. Ugyanakkor a tulajdont a nem-tulajdontól elválasztó fokozatok között a választóvonalak hasonlóképpen éle-sek, mint a nominális paraméterek közötti határok. Meghatározott jogi privilégiumok, például a választójoggal való rendelkezés tekintetében még nagyobb dilemmák forrása a nominális, illetve a graduális kategóriák merevsége. Egy társadalom szavazati joggal rendelkező tagjai nemcsak hierarchikusan kedvezőbb helyzetűek, hanem egyúttal a szavazati joggal nem rendelkezőktől is jól látható, éles határokkal válnak el. Az elemzett pél-dák jelzik, hogy a nominális és a graduális paraméterek nem vagylagosak, és az utóbbiak nem azonosíthatók a társadalom vertikális fokozataival. Ezen megfigyelések alapján célszerűnek látszik a paramétereknek egy árnyaltabb, négy típusba sorolható felosztása. A típusok a hierarchikus viszony, illetve az éles választóvonal dimenziói alapján különíthetők el.

 

1. ábra: A strukturális paraméterek típusai

Dimenziók, paraméterek

Emergens

Nominális

Hierarchikus

Graduális

Hierarchikus tagolódás (van +, nincs –)

+

+

Éles választóvonal (van +, nincs –)

+

+

 

Az emergens változók a hierarchia szempontjából a fent-lent fokozatai mentén elhelyezkedő grádicsokat képeznek. Az egyes fokozatok egyúttal éles határvonalak is, mint például a termelési javak tulajdona vagy a jogilag intézményesült rangok fokozatai. A hierarchikus különbségek és az éles határok együttesen valóban emergenssé teszik az ilyen paraméterek mentén kialakuló csoportokat. A nominális paramétereknél – például nem, vallás, etnikum – hasonlóképpen jól kirajzolódnak a határok, de a csoportok között csupán másságokról, horizontális különbségekről beszélhetünk. A hierarchi-kus paraméterek – például jövedelem, vagyon, iskolázottság vagy a hatalom – a kedvezőbb vagy kedvezőtlenebb terminusokkal jellemezhető folytonos változók, amelyek között csak külsődleges szempontok szerint, mestersége-sen lehet határokat húzni. Hasonló folytonosság jellemzi az olyan graduális változókat, mint például az életkor vagy a gyerekszám, de esetükben a gra-dualitás nem tartalmaz magától értetődő előnyösebb státusokat.

Az elmúlt évtizedek fontossági hierarchiájában a paraméterek szerepében és összekapcsolódásuk konszolidációjában bekövetkezett változások egyér-telműen csökkentették a társadalmi struktúra láthatóságát.5 A paraméterek típusaiban a legfontosabb átalakulás a hierarchikus változók térnyerése és az emergens változók súlyának viszonylagos háttérbe szorulása. A hatalom struktúraképző potenciáljának növekedése egyike a legszembetűnőbb fejle-ményeknek. A hatalom ugyanakkor hierarchikus jellege ellenére valamennyi releváns változó közül a legnehezebben mérhető, sőt az akaratérvényesítés sokrétűsége és számos ismeretlen nexuson alapuló látens jellege következté-ben valószínűleg a struktúra legkevésbé áttekinthető paramétere. A jogi privilégiumok fokozatos felszámolása után a legutóbbi évtizedekben kétség-telenül a tulajdonviszonyok mentén zajlottak le a legrelevánsabb változások. A tulajdon stratifikációs szerepének relativizálódása a társadalmi nagycso-portok láthatósága szempontjából kedvezőtlen fejlemény. A szóban forgó strukturális átalakulások már Weber osztályokról kialakított felfogásában is körvonalazódtak. Az általa tulajdonosi osztálynak (Besitzklasse) nevezett osztályok mellett a termelési osztályok (Erwerbsklasse) túlsúlyra jutása és az utóbbiak között a piaci-értékesítési különbségek hierarchikus jellege több vonatkozásban is jelzi a változásokat, a tulajdon határkijelölő szerepének módosulását.6 A termelési javak tulajdonával rendelkezők csoportja össze-szűkül, a tulajdonos és a tulajdon nélküli csoportok méretdifferenciálja, elsősorban a hagyományos kispolgárság számarányának csökkenése előtérbe állítja a kereső-osztályokon és a hivatalnoki karon belül a nem-tulajdonon alapuló erőforrások egyenlőtlenségeit.7 Az erőforrások strukturális egyenlőt-lenségeinek relevanciája megnövekszik. A tulajdonnal való rendelkezés és az egyenlőtlenségek kérdése a hierarchia jelentős sávjában elválik egymás-tól. A tulajdon nélküliek között is igen jelentősek a munkapiaci pozíciókban és az erőforrások készletében megnyilvánuló különbségek. E változások eredőjeként az eltérő erőforrások észlelésének valószínűsége lényegesen na-gyobb, mint a tulajdoné. Az erőforrás-különbségek a rétegződés teljes mezőnyében érvényesülnek, míg a tulajdonosok az aktív keresőknek csak egy töredékét adják. A méretdifferenciálok következtében a tulajdon nélküli többség esetében kisebbek a tulajdonos-rétegekkel, mint az eltérő erőforrás-sal rendelkezőkkel való találkozás esélyei.8 Az erőforrás-különbségekkel való szembesülés mindennapi tapasztalattá válik, miközben nyilvánvaló, hogy az egyenlőtlenségek mögött az esetek többségében nincsenek tulajdo-nosi különbségek.

A részvénytulajdon megjelenése a tulajdonviszonyok változásának és a látásviszonyok romlásának a legfeltűnőbb indikátora. A részvények térhódí-tása egyfelől a tulajdon növekvő oszthatóságán, másfelől a részvénytulajdon anonim jellegén keresztül korlátozza a tulajdonviszonyok és az arra épülő stratifikáció láthatóságát. Az anonimitás a tulajdon részleges titkosításának lehetőségét tartalmazza. A tulajdonos különböző cégek közvetítésével álcáz-hatja, hogy kinek a kezében van az irányítópakett. Tovább bonyolítja a helyzetet, hogy a közvetítő cégek sokszor maguk is anonim részvénytulaj-donra épülő vállalkozások. A részvénytulajdon anonim jellege elsősorban a hierarchia csúcsain kendőzi el a tulajdon koncentrációjának fokát, a tulajdo-nos személyes azonosíthatóságát, a tulajdonmegoszlás aktuális ismeretét. A részvénytulajdon nagymértékű oszthatósága – jóllehet sok tekintetben virtuá-lisan – lefelé is tágítja a tulajdonosok körét. Az így keletkező, esetenként kettős kötésű, egyszerre alkalmazott és részvénytulajdonos rétegek sokkal kevésbé felismerhetők, mint a középrétegek hagyományos tulajdonnal bíró csoportjai. A tulajdonnal rendelkezés nominális választóvonala hierarchikus prediktorrá válik, amely immáron nem választja el oly élesen a tulajdonosi és a tulajdon nélküli osztályokat. Nemcsak a tulajdon határkijelölő, vagyla-gos jellege válik bizonytalanná, hanem a tulajdon fokozatai és az egyéb vál-tozók konszolidációja is. A tulajdon nem hoz létre olyan átütő erejű látható törésvonalat, amely nagymértékben egybeesne és korrelálna a különböző erőforrások törésvonalaival. A változók összerendezettségét a mobilitási folyamatok következtében keletkező státusinkonzisztenciák, a struktúrakép-ző nominális változók bővülése – például az ágazatok és a foglalkozások differenciálódása – és a különböző paramétertípusok mérsékelt illeszkedése is korlátozza. A strukturális változók konszolidációjának mértéke az osztály-határok kikristályosodásán keresztül döntő mértékben befolyásolja a struktú-ra áttekinthetőségét. A konszolidáció javítja, az interszekció pedig rontja az osztályok láthatóságát.

A látásviszonyokat a réteghatárok elbizonytalanodása mellett a hasonló hierarchikus szinteken elhelyezkedő csoportok növekvő fragmentálódása és az individualizálódási folyamat is kedvezőtlenül érinti. Az individualizálódás mértéke mindenekelőtt a társadalom teljes erőforrás-készletének egy főre eső nagyságától és annak növekedési ütemétől függ. Az erőforrások gyarapodá-sával előbb-utóbb kialakul az a helyzet, amelyet Beck a szintek eltolódásá-nak nevezett.9 Az erőforrások gazdagabb készlete – az erőforrás-differenciál változatlanságát tételezve – lehetővé teszi, hogy a hierarchia egyre növekvő tartományában érvényesüljön az életformák szabadabb választhatósága. Épp az életstílusoknak ez a viszonylagos cserélhetősége a modernizáció egyik legmarkánsabb ismérve. Az individualizálódás a csoportképződés szabadabb feltételeinek megteremtésével lehetővé teszi, hogy bizonyos rendies voná-sokkal is felruházott interakciós csoportok keletkezzenek a társadalom nagycsoportjain belül, melyek szövevényesebbé teszik a társadalom horizon-tális tagoltságát. A magas szintdifferenciál mellett szerveződő hierarchikus tagoltságot átmetszi egy olyan horizontális csoportképződés, amely számot-tevően megnöveli a struktúra egészének és benne makrocsoportjainak komplexitását. E transzformációk folyományaként az erőforrások tekinteté-ben közel eső szintek határain átnyúló, de az életstílusukban hasonló irá-nyultságú emberek hálózati összefüggéseiket és interakciós gyakoriságukat nézve sokkal inkább tekinthetők csoportoknak, mint az erőforrásokkal rendelkező személyek interakció-szegény vagy izolált halmazai. Az erőfor-rások különböző szintjein átívelő tartós kommunikációs és kulturális cserefolyamatok olyan interakciós mobilitásnak tekinthetők, amelyek gyak-ran kiindulópontját, első lépcsőfokát képezhetik egy későbbi társadalmi helyzetváltozásban is realizálódó vertikális mobilitásnak.

A növekvő szintdifferenciál, valamint a csökkenő erőforrás- és méret-differenciál feltételei mellett lezajló intenzív rétegközi interakciós és mobi-litási folyamatok ellentmondásosan érintik a társadalmi nagycsoportok per-cepcióját. A mobilitás másképpen hat a láthatóságra és a megközelíthető-ségre. Láthatóságon a szóban forgó szociális objektiváció – esetünkben egy társadalmi nagycsoport – körvonalazhatóságát és tagságának azonosítható-ságát értem, megközelíthetőségen pedig azt, hogy a kívülállók számára mekkora esély nyílik a csoport tagjaival való tartósabb kontaktusok kiala-kítására, s ezen keresztül a csoport életviszonyainak alakulásáról első kézből származó tapasztalatok szerzésére.10 A csoport láthatósága rendszerint pozi-tívan korrelál zártságával és homogenitásával. Stabilitásának és zárt jellegé-nek kikezdése a fellépő státusinkonzisztenciákon, a növekvő mobilitási és csoportközi interakciókon keresztül hozzájárulhat a csoport határainak elmo-sódásához, növeli heterogenitását és ezáltal rontja a láthatóság feltételeit. E folyamatoknak más a csoportok megközelíthetőségére kifejtett hatása. A nö-vekvő csoportközi interakciók és az intenzívebb mobilitás a bővülő rétegközi kapcsolatokon keresztül közelítik egymáshoz a szomszédos rétegeket. A sze-mélyes interakciók közvetítésével számos lehetőség nyílik a másik csoportról formálódó közvetlen tapasztalatok és benyomások szerzésére. Mennél sokré-tűbbek a másik csoport életvilágáról szerzett személyes tapasztalatok – állan-dónak véve a társadalmi látásviszonyok egyéb feltételeit –, annál nagyobb az esélye annak, hogy reálisabb, kiegyensúlyozottabb kép alakuljon ki a megfi-gyelés tárgyát képező integrációról.

A szomszédos csoportok növekvő megközelíthetősége természetesen csak bizonyos határig érvényesül. Meglehetősen kézenfekvőek az átjárhatóság rétegközi korlátai is. A nagyobb megközelíthetőség elsősorban a szomszédos rétegek között alakul ki. A távolabb eső rétegek viszonylatában mind a cso-portközi kontaktusokat, mind az első kézből szerzett tapasztalatokat illetően már sokkal kisebb mértékben valósul meg a közelíthetőség. Minél nagyobb a két réteg egymástól való távolsága, annál csekélyebb lehetőség nyílik a személyes tapasztalatok szerzésére. Két réteg távolsága egyfelől erőforrás-különbségüktől, másfelől a közöttük elhelyezkedő rétegek számától függ. Mindkét tényező csökkenti a közöttük lévő interakciók számát. Az alacsony szintdifferenciál vagy a feljebb elhelyezkedő réteg nagy mérete csökkentheti a csoportközi kontaktusokban mért rétegközi távolságokat. A szomszédos rétegek jobb megközelíthetősége a rétegződés komplex elérhetősége szem-pontjából nem jár feltétlenül pozitív egyenleggel. Ha a csoportközi mobilitá-sok és interakciók összességükben növelik a rétegek számát, a “széthúzódó” hierarchiában egyes rétegek távolsága növekedhet. A távolabb eső rétegek-nél – különösen ha a fokozatok differenciálódása még növeli is a struktúra egészének komplexitását – a korábbiakhoz képest nehezebbé válhat a hozzá-jutás az első kézből szerzett tapasztalatokhoz.

A távoli rétegek közül különösen a piramis magas szintjein elhelyezkedő elitcsoportok megközelíthetősége korlátozott. A jelentős erőforrás-különbsé-geken túl e csoportok csekély mérete, exkluzivitása és esetenként fellépő bezárkózási törekvései – különösen az alsóbb rétegek számára – jelentősen csökkentik a személyes elérhetőség esélyeit. A különböző elitcsoportok életvilága rendszerint olyan zárt exkluzív intézmények keretei között zajlik, amelyeknek megfizethetetlen árai, illetve nagyfokú védettsége a kisemberek számára jóformán lehetetlenné teszi a bepillantást. Az elit egyes tagozatai-nak láthatóságát napjainkban az is korlátozza, hogy gyakran kerülik a sze-mélyes fellépést a tömegkommunikáció nyilvános fórumain. A rang és a pompa nyilvános fitogtatása korántsem olyan átfogó érvényű, mint a korai reprezentatív nyilvánosság feltételei között. Különösen a gazdasági elit csú-csain elhelyezkedőknél válhat az életvezetés és a biztonsági stratégia részévé a vagyont és a pazar gazdagságot elfedő inkognitó. E tényezőkkel hozható kapcsolatba, hogy például a milliomosokról az emberekben kiala-kult kép rendszerint olyan kívülről megteremtett konstrukció, amelynek alig van köze az első kézből szerzett tapasztalatokhoz.

 

Az “osztálytudat” és a nagycsoportok áttekinthetősége

 

A bemutatott folyamatok, a strukturális paraméterekben bekövetkezett súly-ponteltolódások, a rétegképző változók mérsékelt konszolidációja, az osz-tályhatárok elbizonytalanodása, a csoportközi interakciós és mobilitási folya-matok bővülése külön-külön és összességükben is csökkentik a társadalmi osztályok, rétegek megfigyelhetőségét. Ezen változások további – a társadal-mi látásviszonyok szempontjából – kedvezőtlen folyománya, hogy romlanak az osztály- és a rétegtudat kialakulásának feltételei. Így könnyen belátható, hogy a kollektív tudat létével, kikristályosodásának szintjével szorosan összefügg a nagycsoportok láthatósága. A kifejlett, átfogó szolidaritásban, belső szervezettségben, esetleg demonstratív formákban is megnyilvánuló osztály- vagy rétegtudat természetesen segíti, hiánya pedig korlátozza a nagycsoportok helyes percepcióját. A legközvetlenebbül a csoporthatárok elmosódása és belső fragmentálódása okozza a kollektív tudat szerveződésé-nek nehézségeit. Az osztállyá válás, az osztálytudat kialakulása bizonyos fokig eleve feltételezi az együvé tartozás kereteinek és alapjainak ismeretét, a csoporttagság beazonosíthatóságát. Az osztályhatárok helyes percepciójá-nak, a külső és belső határok pontos felismerése nélkül csekélyek a kollektív tudat formálódásának esélyei. Az osztályhatárok láthatósága, a “mi”-tudat kialakulása és a csoportban zajló interakciók sűrűsödése szorosan össze-fonódó, egymást erősítő folyamatok. A világos határok növelik az inter-akciók gyakoriságát, a hálózat összekötöttségét (connectedness) és sűrűségét (density), s ezáltal kedvezően érintik a kollektív tudat és az együttes fellépés kialakításának kommunikációs lehetőségeit. Megfordítva: a nagycsoport-határok elmosódása, továbbá a belső tagolódás konfúziója csökkenti az in-terakciós hálózatok hatékony működését, az osztály vagy rétegidentitás meg-teremtésének esélyeit.

A kollektív tudat kialakulásának státusekvivalencia-észlelése mellett fon-tos előfeltétel a csoporthelyzet kontextuális feltételeinek és okainak együttes tisztázása is. Ez teszi lehetővé a hasonló érdekirányok felismerését, integrá-cióját, esetleg közös célok megfogalmazását. Kollektív tudatról két feltétel együttes érvényesülése esetén beszélhetünk. A csoport valamennyi (vagy csaknem valamennyi) tagjának azonos attitűdjének kell lennie az adott konkrét vonatkozásban, például a bérek alacsony szintje vagy valamilyen jogintézmény megítélésében. A másik feltétel, hogy a csoport valamennyi (vagy szinte valamennyi) tagja tudatában legyen annak, hogy mindenki más, valamennyi érintett csoporttag osztja ezt a meggyőződést.11 A “tudom, hogy mindenki hozzám hasonlóan látja” bizonyossága olyan mozgósító hatású potenciális erőforrás, amely szükséges feltétele a kollektív erőfeszítések megvalósulásának. A sikeres kollektív cselekvés mind a kollektív tudat meg-erősödése, mind a szóban forgó csoport láthatósága szempontjából meghatá-rozó jelentőségű. A sikeres kollektív cselekvésnek azonban – más okok miatt is – igen törékenyek a feltételei. Olson elemzése nyomán számos szerző az úgynevezett “potyautas-effektus” megjelenésében és leszerelő ha-tásában látja az eredményes kollektív cselekvés legfőbb akadályát.12 A kol-lektív cselekvések, például egy sikeres sztrájk megvalósítását keresztezheti, hogy még a célokban való egyetértés esetén is az egyének akkor járnak a legjobban, ha személyesen nem csatlakoznak a sztrájkhoz. Ez, a racionális gazdasági logika szabályai szerint, a sztrájk sikeressége vagy sikertelensége esetén egyaránt fennáll. A sztrájk győzelme a potyautasoknak a legkedve-zőbb. A kivívott kollektív javakból – a bérek emelése, a kollektív szerződés előnyös átalakítása stb. – ugyanúgy részesülnek, mint a megmozdulásban részt vevő társaik. Emellett nem osztoznak azokban a hátrányokban – jöve-delemcsökkenés, esetleges elbocsátás –, amelyek a sztrájk résztvevőit sújt-ják. A potyautasok a sztrájk sikertelensége esetén is, kooperáló társaikhoz képest, kedvezőbb mérleggel kerülnek ki a konfliktusból. Miután nem csat-lakoztak a sztrájkhoz, nem kell számolniuk a részvétel személyes költsé-geivel, sőt megítélésük a menedzserek szemében feltehetően javulni fog.

Ez, a racionális cselekvés valószínűségét bizonyára eltúlzó mérlegelés vi-szonylagos realitása ellenére leegyszerűsíti a tényleges reagálások feltételeit. Az alkalmazott logika nem számol eléggé a társadalmi cselekvések sok-féleségével.13 A racionális cselekvés mellett az értékracionális, az affektív és a tradicionális szempontok is befolyásolhatják az emberek viselkedését, sőt meghatározott feltételek között túlsúlyra is juthatnak a célracionális meg-fontolásokkal szemben.14 A társadalmi cselekvések lehetséges motívumai széles skálán mozognak, és még racionális cselekvés esetén is a társadalmi költségeknek és hozadékoknak komplexebb az értékelése, mint a szigorú értelemben vett gazdasági kalkulációké. A részvétel költségeinek és hozadé-kainak egybevetésénél a csoport tagjainak mérlegelni kell a győzelem esé-lyeit is, hiszen a győztes sztrájk, akár potyautasról, akár résztvevőről legyen szó, előnyösebb fejlemény, mint a sztrájk sikertelensége. A siker esélye nagymértékben függ a résztvevők számától, a potenciális sztrájkolók részvé-teli hajlandóságától és azok küszöbeloszlásától.15 Vannak olyan emberek, akik – akár értékracionális, akár affektív vagy tradicionális motívumoktól vezérelve – viszonylag kisszámú kooperáló társ esetén is készek a kollektív akcióra, és vannak olyanok is, akik csak akkor csatlakoznak, ha szinte min-denki részvétele valószínűnek látszik. A kedvező küszöbeloszlások növelik, a kedvezőtlenek viszont csökkentik a sikeres sztrájk esélyét. A sztrájkolók és a potyautasok arányának alakulása – és az erről alkotott téves vagy helyes kép – jelentősen befolyásolja az események kimenetelét.

A potenciális résztvevőknek emellett más tényezőkkel is számolniuk kell. A kívülmaradás megsérti a szolidaritás normáját, ami a csoporttársak bünte-tőakcióját válthatja ki. Lehetnek olyan – esetenként kemény és kikezdhetet-len – normák, amelyeket gazdasági előnyökért sem érdemes megsérteni. A potyautas különösen a csaknem teljes körű részvétel esetén számíthat arra, hogy csoporttársai viszonylagos egyöntetűséggel deviánsnak tekintik maga-tartását. A potyautas döntése rendszerint olyan társadalmi cselekvés, amely nemcsak az akció gazdasági racionalitását mérlegeli, hanem a cselekvés számos egyéb társadalmi konzekvenciáját. Olson messzemenően antiszocio-logikus elmélete eleve eltekint azoktól a kontextuális hatásoktól, amelyek a cselekvőket a valóságos életben gyakran befolyásolják. Elmélete ezért csak olyan feltételek mellett igazán működőképes, amikor indokolt eltekinteni a kontextuális hatásoktól, illetve ha a döntések “tisztán” gazdasági természe-tűek. Az adott cselekvéstípusoknál a cselekvések ráfordításai és hozamai mennél mesterkéltebben fejezhetők ki a gazdasági előnyök és hátrányok ter-minusaiban, annál kevésbé lehet szó a gazdasági racionalitás tiszta érvénye-süléséről. A várható következményeknek és a cselekvéstípusoknak ez a tága-sabb értelmezése teszi lehetővé, hogy a kollektív cselekvések esetenként a társadalmi nagycsoportokban is létrejöjjenek.16 A szavazásokon való részvé-tel, például olyan országokban, ahol nem kötelező a szavazás, pusztán a racionális cselekvések feltételezése alapján aligha értelmezhető. A sokmillió választó mellett egyetlen szavazat súlya ugyanis annyira jelentéktelen, hogy bárki úgy gondolhatja, a saját részvétele nem befolyásolja majd a választás eredményét.17 A racionális kalkuláció, egybevetve a szavazás “költségeit” és várható hozadékait, az abszencia vagy a hasznosabb időtöltések mellett szól, mégis az emberek döntő többsége a választásokon értékracionális, emocio-nális motívumoktól vezéreltetve vagy akár a szokás alapján részt vesz.

A fentiekben hangoztatott érvek nem akarják kétségbe vonni a potyautas-szindróma létezését és azokat az individuális kalkulációkat, amelyek korlá-tozzák a kollektív cselekvés létrejöttének esélyeit. Inkább arra irányulnak, hogy nyomatékosítsák a racionális cselekvés érvényesülésének határait és a társadalmi cselekvéseket kondicionáló feltételrendszerek meghatározó szere-pét. A társadalmi helyzetektől és viszonylatoktól elvonatkoztatott racionális cselekvések aligha léteznek. A differenciálódás és a heterogenizálódás folyamatai olyan kontextuális keretfeltételek, amelyek folyamatosan artiku-lálják a társadalmi cselekvések vonatkoztatási horizontját és a kooperáció lehetséges kiterjedését. Az osztályok belső fragmentálódása – származzék az bármely okból – akadályokat gördít a közös tudat kialakulása elé. A nagy-csoportok belső differenciáltsága, a réteghelyzetek és az interakciós csoportok részleges szétválása, a státusinkonzisztencia növekedése és hetero-genizáló hatása korlátozza a csoportidentifikációt, a közös érdekirányok percepcióját, összehangolását, a konvergens kommunikáció esélyeit. A kol-lektív tudat kialakulásának sokrétű iterációs folyamatai feltételezik a hori-zontális kommunikáció szabad áramlását, az informális csatornák és a nyilvános fórumok aktív működését, az osztályon belüli bázis- és a nyilvá-nos kommunikáció eleven kölcsönhatását, a rétegközi mobilitási és inter-akciós folyamatoknak olyan szinten tartását, amely nem feszíti szét az osz-tályok kereteit.18 Ezek hiányában a rétegen belüli kommunikáció egyre kevésbé képes megvalósítani az osztály- vagy rétegspecifikus kommunikáció makroszintű összehangolását.

A heterogenitás növekedése és a cselekvés kollektív feltételeinek kialaku-lása között negatív irányú a kapcsolat. A társadalmi osztályok és rétegek mellett számos, nominális paraméterekkel leírható, csoport létezik, amelyek sokszor élesen átmetszik az előbbiek határait. Bizonyos paraméterek meg-oszlása, mint például a nemé, viszonylag kiegyenlített, más nominális para-métereké, mint például a vallásé, az etnikumé vagy a pártpreferenciákon alapulóké, változó határok között mozog. A rétegződés és a nominális paraméterek interszekciója következtében a különböző nominális paraméte-rek felparcellázzák az erőforrások ekvivalenciáján alapuló osztályokat vagy rétegeket. Az erős etnikai, vallási, foglalkozási vagy ágazati tagoltság például egy osztályon belül nagymértékben növeli a heterogenitás szintjét. Egy kétértékű paraméter heterogenizáló hatása nagyobb az egyenletes, ötven-ötven százalékos megoszlás mellett, mint akkor, ha egy kilencven- és egy tízszázalékos csoportra bontja a populációt. Más szempontból nézve kiegyenlített eloszlás esetén annál nagyobb a heterogenitás, mennél több osztatú a szóban forgó paraméter. A heterogenitást természetesen különböző változók idézhetik elő, s elvileg valamennyi releváns paraméter növelheti egy-egy osztály vagy réteg belső tagoltságát. A rétegeket átmetsző csoport-képző paraméterek emelkedő száma természetesen növeli a heterogenitás mértékét.19 A rétegződés és a nominális paraméterek konszolidációja-inter-szekciója a rétegek megosztottságát különbözőképpen érinti: egyes rétegek heterogenitása akár jelentősen is eltérhet egymástól.

A rétegeket, osztályokat átmetsző paraméterek olyan hidakként foghatók fel, amelyek növelhetik a rétegközi és csökkenthetik a rétegen belüli inter-akciók szintjét. Példát említve: ha az etnikai szegregáció átnyúlik a réteg-határokon, növelheti a rétegek közötti és csökkentheti a rétegen belüli érintkezések sűrűségét. Különböző nominális paraméterek tényleges hetero-genizáló szerepe eltérő. A felmerülő témáktól és a csoportok jellegzetes-ségétől függően egy-egy paraméter tényleges hatása széles skálán mozoghat: egyes esetekben következményei elhanyagolhatók, máskor viszont megosztó szerepe akár átütő erejű lehet. A rétegeken és osztályokon belüli heterogeni-tás kétféleképpen is akadályozza a kollektív cselekvés feltételeit. Egyrészt, ahogy erre már utaltunk, növeli a rétegközi hidak számát, a réteg más csoportok iránti nyitottságát. A rétegközi érintkezések alkalmával olyan tár-sadalmi cselekvések valósulnak meg, amelyek során az emberek nemcsak a saját csoportjuk látásmódjához igazítják cselekedeteiket, hanem más rétegek felfogásához is. Az így keletkező feszültségek természetesen korlátozzák a rétegspecifikus kollektív akciók esélyeit, az együttes fellépésekhez szükséges álláspontok és érdekek összehangolódását. A magas szintet elérő heterogeni-tás emellett a rétegeken belüli interakciókon keresztül is csökkenti a kollektív cselekvés lehetőségeit. A nagyobb heterogenitás definícószerűen azzal jár, hogy a szóban forgó rétegen belül is növekszik a másság, illetve annak az esélye, hogy a réteg valamelyik tagja tőle eltérő csoportbeágya-zottságú személyekkel kerüljön kapcsolatba. Ebben az értelemben a “másfélék sokaságához képest akár mindenki kisebbségbe kerülhet. A kol-lektív tudat formálódása szempontjából elsősorban a kommunikációs so-rompókat felállító paraméterek hatnak bénítóan. Ha az osztályokon, rétege-ken belül kialakuló választóvonalak a státusekvivalencia ellenére is erősen szegregált csoportokra osztják fel a populációt, az a kommunikációs pályák torzító szerveződéséhez vezet. Az ilyen törésvonalakon belül intenzív marad a kommunikáció, a szegregált alcsoportok között számottevő kommuniká-ciós rövidzárlatok és deficitek keletkeznek. Az ilyen típusú hiányok a plu-ralizmus ignoranciájához vezethetnek, amelyek megvalósulásával egy osz-tály vagy egy réteg tagjai akkor is kisebbséginek láthatják saját csoportjukat, ha azok ténylegesen többségben vagy akár túlnyomó többségben vannak.20 A pluralizmus téves megítélése – ha a kommunikációs vákuumok hatását a tömegkommunikációs eszközök nem ellensúlyozzák, hanem még erősítik is a többségi álláspont téves percepcióját – a küszöbeloszlások torz észlelésé-hez, a kollektív tudat és cselekvés meg-hiúsulásához vezet. A heterogenitás fentiekben felvázolt szerepével bizonyára összefüggésbe hozható, hogy az erős heterogenitás rendszerint kedvezőtlenül érinti az osztálytudat kifejlő-dését. Ezt szem előtt tartva könnyebben megválaszolható az a klasszikusnak számító kérdés is, hogy az Egyesült Államok munkásai körében miért nem alakult ki még időlegesen sem az európaihoz hasonlítható osztálytudat. Feltehetően e társadalom multikulturális jellege és kivételes heterogenitása fontos szerepet játszott az osztályöntudat hiányában.

A csoporttudat, a szolidaritás és a kollektív cselekvés formálódásának esélyei a hierarchia fokozataitól függően is változnak. Számos tényező következtében felülről lefelé haladva összességében inkább romlanak a kol-lektív cselekvés szerveződésének feltételei.21 A legmagasabb szinten az erő-források bősége, a hatalom koncentrációja rendkívüli lehetőségeket kínál a közös érdekek hangsúlyozására, a látásviszonyoknak az elit szempontjából kedvező konstruálására. A csúcson elhelyezkedők viszonylag kis száma, egymás könnyű elérhetősége, az interakciók gyakorisága, hálózati sűrűsége is kedvezően befolyásolja a közös érdekek felismerését és azok együttes megvalósítását. Elsősorban az erős fragmentáltság és a nagymértékű státus-inkonzisztenciák folyományaként a közép szélesedő mezőjében elhelyezke-dők csoportjainál a fokozatok finom gradualitása és az ennek nyomán megvalósuló vertikális mobilitás kedvező lehetőségei csökkentik a közös érdekirányok kialakítását és a kollektív cselekvéseket. Az elithez képest e rétegek kiterjedtsége és a “szelektív ösztönzőkhöz” szükséges erőforrások mérsékeltebb állománya is növeli a potyautas-szindróma megjelenésének valószínűségét és ezen keresztül a kollektív cselekvés lehetőségeit korlátozó tényezőket. Az alsó szintek felé közeledve elsősorban az erőforrások hiánya, a nyilvános kommunikáció fórumainak korlátozott elérhetősége akadályozza az osztálytudat szerveződését. A lent elhelyezkedő rétegek éppen a csoport-integráltság alacsony szintje miatt kollektív fellépésre rendszerint nehezen mozgósíthatók. Ha kiépülnek a vertikális mobilitás bizonyos csatornái, a fel-emelkedés felcsillanó esélyei is nehezítik a széles bázison nyugvó kollektív tudat kialakulását.

 

 
Üzenőfal
Név:

Üzenet:
:)) :) :@ :? :(( :o :D ;) 8o 8p 8) 8| :( :'( ;D :$
 
Fontos linkek
 
Egyéb linkek
 

Ha te is könyvkiadásban gondolkodsz, ajánlom figyelmedbe az postomat, amiben minden összegyûjtött információt megírtam.    *****    Nyereményjáték! Nyerd meg az éjszakai arckrémet! További információkért és játék szabályért kattints! Nyereményjáték!    *****    A legfrissebb hírek Super Mario világából, plusz információk, tippek-trükkök, végigjátszások!    *****    Ha hagyod, hogy magával ragadjon a Mario Golf miliõje, akkor egy egyedi és életre szóló játékélménnyel leszel gazdagabb!    *****    A horoszkóp a lélek tükre, nagyon fontos idõnként megtudni, mit rejteget. Keress meg és nézzünk bele együtt. Várlak!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, lakások, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését!    *****    rose-harbor.hungarianforum.com - rose-harbor.hungarianforum.com - rose-harbor.hungarianforum.com    *****    Vérfarkasok, boszorkányok, alakváltók, démonok, bukott angyalok és emberek. A világ oly' színes, de vajon békés is?    *****    Az emberek vakok, kiváltképp akkor, ha olyasmivel találkoznak, amit kényelmesebb nem észrevenni... - HUNGARIANFORUM    *****    Valahol Delaware államban létezik egy város, ahol a természetfeletti lények otthonra lelhetnek... Közéjük tartozol?    *****    Minden mágia megköveteli a maga árát... Ez az ár pedig néha túlságosan is nagy, hogy megfizessük - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - FRPG - Why do all the monsters come out at night? - FRPG - Aktív közösség    *****    Az oldal egy évvel ezelõtt költözött új otthonába, azóta pedig az élet csak pörög és pörög! - AKTÍV FÓRUMOS SZEREPJÁTÉK    *****    Vajon milyen lehet egy rejtélyekkel teli kisváros polgármesterének lenni? És mi történik, ha a bizalmasod árul el?    *****    A szörnyek miért csak éjjel bújnak elõ? Az ártatlan külsõ mögött is lapulhat valami rémes? - fórumos szerepjáték    *****    Ünnepeld a magyar költészet napját a Mesetárban! Boldog születésnapot, magyar vers!    *****    Amikor nem tudod mit tegyél és tanácstalan vagy akkor segít az asztrológia. Fordúlj hozzám, segítek. Csak kattints!    *****    Részletes személyiség és sors analízis + 3 éves elõrejelzés, majd idõkorlát nélkül felteheted a kérdéseidet. Nézz be!!!!    *****    A horoszkóp a lélek tükre, egyszer mindenkinek érdemes belenéznie. Ez csak intelligencia kérdése. Tedd meg Te is. Várlak    *****    Új kínálatunkban te is megtalálhatod legjobb eladó ingatlanok között a megfelelõt Debrecenben. Simonyi ingatlan Gportal