Szocpol2003 website
Menü
 
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
Eddigi látogatóink:
Indulás: 2004-11-20
 
A pontos idő:
 
Naptár
2024. Április
HKSCPSV
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
01
02
03
04
05
<<   >>
 
Társstruktúra anyagok
Társstruktúra anyagok : FERGE ZSUZSA: TÁRSADALMUNK RÉTEGZŐDÉSE

FERGE ZSUZSA: TÁRSADALMUNK RÉTEGZŐDÉSE

  2005.01.08. 00:11

>>>

FERGE ZSUZSA: TÁRSADALMUNK RÉTEGZŐDÉSE

 

TÁRSADALMI RÉTEGZŐDÉS A SZOCIALIZMUSBAN (77-158.O)

 

A társadalmi munkamegosztás mint a társadalmi rétegződés alapja a szocialista viszonyok között. Elméleti dimenziók.

 

A társ-i struktúra alapvető viszonyainak vizsgálatát az ember legfontosabb tevékenységénél a termelőmunkánál kell kezdeni (az emberek az állatoktól akkor kezdik megkülönböztetni magukat, amikor termelni kezdik létfenntartási eszközeiket.) ( a termelőmunka fejlődésével szélesedik a termelés folyamata ( ez a folyamat szükségképpen elvezet a MM-hoz

A MM nemcsak tárgyi viszonyokat jelent, hanem emberi kapcsolatokat, kapcsolatrendszereket jelent. Mivel ezek a leglényegesebb társ-i viszonyok, a társ-i tagolódás megismerése csak innen indulhat (a MM adott fejlődési fokából, s az általa meghatározott emberek közötti viszonyokból.)

 

 A statisztikailag különböző társ-i rétegek jellemzői:

- a rétegek közötti különbségek szignifikánsak

- a réteg bizonyos társ-i zártságot és időbeli stabilitást mutat (a rétegen belül könnyebben alakulnak ki bizonyos kapcsolatok.)

- az általunk választott rétegképző ismérv valóban magyarázza a társ-i különbségek egy részét

- a rétegek (a fenti körülmények ismeretében) az egész társ-i struktúra fejlődésén belül döntő szerepet játszanak (harmónia lehet, illetve csoportérdekek érvényesítésére irányuló törekvések konfliktushoz is vezethetnek)

 

HIPOTÉZIS: a társ-i rétegek létének gyökere a társ-i MM-ban keresendő. A társ-i MM definíciója közvetlenül: különböző konkrét szükségletek kielégítését biztosító konkrét tevékenységek elkülönülését jelenti ( ez a MM technikai oldalának tekinthető: a gazd-i ágak és a foglalkozások szerinti tagolódást, de nevezhetjük ezt a MM funkcionális vetületének is.

 

Azonban a funkcionális MM csak a táts-i MM egyik vetülete, ezen kívül létezik még a MM társ-i oldala. És csupán a funkcionális MM alapján nem lehet a társ-i rétegeket meghatározni ( ehhez a meghatározáshoz azok a társ-i viszonyok szükségesek, amik a társ-i mozgás mechanizmusait segítenek feltárni, vagyis a mik lényeges társ-i feszültségek tényleges vagy potenciális forrásai .

Az elemzés során először azokat a viszonyokat vizsgálják, amik 1. egyenesen következnek a MM tényéből (a társ-i MM-ban elfoglalt hely közvetlen velejárói). 2. A második lépés: a MM-ban elfoglalt hely előfeltételeinek vizsgálata, 3. a harmadik a MM-ban elfoglalt helyek különbözőségei folytán következményekként jelennek meg.

 

A MM során kialakuló fontosabb társadalmi viszonyok

 

1. A tulajdonviszonyok

A MM-t ismerő társadalmakban a lényeges társ-i viszonyok a MM biz. fokához kapcsolódnak, és nagyon sokféle viszony alakul ki; mégis, a korábbi, a termelési eszközök magántulajdonán alapuló társ-akban a tulajdonviszony elsődleges volt. ( meghatározta a legfontosabb társi csopokat, ezek voltak az osztályok. ( az osztályok harca határozta meg a társ fejlődését

 

A szocialista viszonyok között is megtartják a tulviszonyok alapvető szerepüket az egész termelési mód, így az egész társ-i rendszer jellegének meghatározásában (mivel így alakulhat ki a társ-i egyenlőség), ugyanakkor nem jelenthetik többé a társ-i differenciálás alapvető tényezőjét, mivel a tars-i MM-ban létrejövő viszonyok felváltva tehetnek szert jelentőségre.

( ezt a felfogást 2 szempontból szokták vitatni: 1) mert a tulviszonyokat az MM átfogó kategóriája alá rendeli 2) mert a korábbi tars-akhoz képest kisebb súlyt ad a tulviszonyoknak.

 - Az 1, ellenvélemény lényegi érve az, hogy Marx és Engels így írnak: "Egyébként a MM és a magántul azonos kifejezések", s ebből az következne, hogy a MM nem általánosabb kategória, mint a magántul, ugyanakkor meg számos munkájukban a MM-t tekintik a fejlődés legalapvetőbb fokának. Ferge szerint a MM-nak a tulviszonyoknál tágabb kereteinek ténye nemcsak a múltra, hanem a jövőre is igaz: mert a tulviszonyok differenciáltságának megszüntetése rövidebb történeti korszakot igényel, mint a társ-i MM megszüntetése, amit a kommunizmus tűzött ki célul.

- A 2.ellenérv azért hibás, mert ha egyenlő szerepet tulajdonít a tulviszonyoknak a szocializmust megelőző és a szocializmust építő társadalmakban, akkor a lényegét téveszti szem elől: Marx, Engels, Lenin a kizsákmányolást lehetővé tevő magántul-ban látták azt az alapot, mely az emberek csop-jait szembeállítja, így a társi-gazdi fejlődés legfőbb hatóereje. Viszont munkáikból az is kiderül, hogy a tul (a kisajátítást biztosító magántul) szerepe addig perdöntő, amíg antagonisztikus (kibékíthetetlen) osztályviszonyokban öltenek testet. ( ennek a nagy történelmi időszaknak a proletárdiktatúrával vége is szakad, így az, hogy az osztályok közötti harc határozza meg a társ fejlődését a mi társadalmunkra nem igaz.

( a szocializmust építő tars-ak lényege éppen az, hogy többé nem az emberek közötti antagonizmus, nem a partikuláris érdekekért folyó harc a fejlődés fő hatóereje.

 

Viszont Ferge szerint a szocialista társadalmunk sok tekintetben a régi osztálytárs-ban gyökerezik, így a tulviszonyoknak is van -nagyrészt történelmileg kialakult- szerepük.

A mai tulajdonviszonyokban meglévő különbségek (ami a 2 legnagyobb osztályt, a munkásosztályt, és a termelőszövetkezeti parasztságot illeti) nem közvetlenül a termelőeszközökhöz való eltérő viszonyban gyökerezik, hanem abból a társ-i tényből, hogy a termszövetkezeti tagok többsége a parasztság "jogutóda", így a különbségek nagy része a parasztság sajátos helyzetéből adódik. Ezek a sajátságok (a munkásokénál kisebb jöv, rosszabb lakásviszony stb.) megtalálhatóak a mezgazd népesség másik 2 osztályánál az állami gazdaságok mezgazdi dolgozóinál és az egyéni parasztságnál.

 

Összefoglalóan az mondható, hogy a tulviszonyoknak az egész társ jellegének meghatározásánál döntő szerepe van,de a mai társ-nak az adott termelési szinten kialakuló differenciálódását, az egyenlőtlenség-rendszer kialakulását csak kis mértékben magyarázzák.

2. Vezetés - hatalom

Először tisztázza a fogalmakat: hatalomértelmezése a társi -gazdi folyamatokkal kapcsolatos társi döntések fogalmára épül. ( a társ gazdi, pol-i stb.ügyeinek intézése beletartozik a társi MM kérdésébe ( ezeknek az ügyeknek az intézése országos jelentőségű döntéseket igényel, így a hatalmi hierarchia csúcsán azokat találjuk, akiknek lehetőségük van az országos jelentőségű döntéseknél a közvetlen beleszólásra,befolyásolásra, tehát közvetlenül és személy szerint részt vesznek a döntések meghozatalában. (itt a hangsúly a közvetlen részvételen van, mert közvetve elvileg mindenki a szocialista társ elvén, a kollektív vezetésen keresztül befolyásolhatja pl.: a tanácsi szerveken keresztül, a döntéseket.)

 

A vezető funkció,vagyis mások munkájának irányítása és ellenőrzésének joga a hatalom kérdésével szorosan,de nem egyértelműen függ össze. ( a vezető - vezetett viszony elsősorban szervezeteken belüli viszony, és az itt keletkezett feszültségek is szervezeten belüliek. A hatalom gyakorlása, a döntések viszont nagyrészt a makrostruktúra valamelyik szféráját érintik,

és ezen a szinten hoznak létre feszültségeket.

 

3. Szakképzettség, tudásszint

A szakképzettségnek, azaz az általános vagy speciális tudás és ismeretanyagnak, amit a megfelelő munka megkíván, minőségi és mennyiségi oldala van. A minőségi oldal a képzettség funkcionális specifikuma ami egy-egy foglalkozás végzését lehetővé teszi ( ez inkább az MM funkcionális elemzésénél fontos, a társ-i viszonyok elemzésénél háttérbe szorul, a középpontba a mennyiségi oldal kerül (a tudásanyag szintje). ( a legmagasabb iskolai végzettséggel fejezzük ki.

A több ismeretnek, a nagyobb tudásnak nagyobb a társ-i hatása: minél több az ismeretanyag, annál többet tud átadni, nagyobb az esélye a továbbfejlesztésre, a kevesebb tudásúaknál nagyobb az esélye,hogy a társ-i gyakorlatra hasson, azt változtassa. A tudás hatásának lényege, hogy érvényesülése érdekében a hatást gyakorló személy nem támaszkodik kényszerítő, hatalmi eszközökre. ( a tudásszint differenciáltsága alapján lényeges társ-i viszonyba kerülnek egymással egyének és csop-ok.

 

A képzettség a tudás és a végzett munka kapcsolatában sajátos eltérések lehetnek (pl. a képzettség magasabb,vagy alacsonyab, mint amit a végzett munka igényel.).( ezek az eltérések társ-i feszültségekhez vezethetnek ( ennek egyik formája a munkanélküliség (Ferge:"ez a probléma nálunk csak viszonylag szűk körben jelentkezik":) ), vagy amikor az elfoglalt hely magasabb színvonalú tudást igényelne ( a munkáso.,vagy a szegény és kisparasztság soraiból is százezrek kerültek pol-i, gazd-i irányító posztra, úgy, hogy nem lehetett módja a szakismeret elsajátítására.

 

A képzettség társ-i determináltságát is figyelembe kell venni. A társ-i rétegződést meghatározó tényezőnek "irreduktibilisnek" (nem vezethető vissza a régebbi társadalmak rendszerére) kell lennie ahhoz, hogy valóban alapvetőnek tekinthessük. A társ-i MM, mint rétegződési faktor nem felel meg teljesen ennek a kívánalomnak, lévén, (ahogy már korábban is volt szó róla a mai társ magán hordja a régi társ jegyeit) nem független a korábbi MM-tól. ( Az egyén helyzete függ az apa MM-ban elfoglalt helyétől, bár kisebb ez a hatás, mint korábban.

 

4. A bekapcsolódás rendszeressége

A társ-i MM-ba való bekapcsolódás rendszere és mértéke alapján létrejövő viszonyokat, illetve az ezek nyomán kialakuló differenciálódást nem kell részletesen magyarázni, hiszen nyilvánvaló, hogy másfajta szerepe van a rendszeres munkaviszonnyal rendelkezőknek, vagy a részmunkaidőben dolgozóknak, vagy a bedolgozóknak. ( ezek a csop-ok a társ-i MM szempontjából úgy különböznek, hogy a társ mit vár el tőlük, mennyire kötelezheti őket biz feladatok elvégzésére.

A bekapcsolódás módjától függ az is, hogy az egyén a személyi kapcsolatok milyen rendszerébe kerül a végzett munkája folyamán.

 

5. A munka mezőgazdasági, illetve nem mezőgazdasági jellege

Ez a teljesítmény mértékének és rendszerességének egy speciális oldala. ( a mezgazd termelés ciklikus volta miatt a mezgazd dolgozók saját akaratuktól független feltételek miatt nagyon egyenetlen teljesítményt nyújtanak.

 

A társ-i MM szempontjából felvetülő masik probléma ezzel a réteggel kapcsolatban azoknak a helyzete, akik a társ elismerése nélkül vesznek részt a társ-i összmunkában: ezek a segítő családtagok( felveti a latens munkanélküliség problémáját, illetve mivel főleg nőkről van szó, a női munka egyenrangúságának problémáját.

 

A mezgazd munka sajátosságai (küzdelem a természettel, bizonytalanság, kötöttség stb) miatt az itteni dolgozók életmódja és magatartása nagymértékben eltér a többi rétegtől. ( ezért is  fontos jellemzője a MM-ban elfoglalt helynek, a munka mezgazd jellege vagy sem.

 

6. A képességek jellege

A képességek jelleg 2féle lehet: szellemi vagy fizikai, így erről a két típusú munkáról beszélhetünk: Ferge leegyszerűsíti: szellemi: agymunka, fizikai: izommunka.

A probléma abból adódik, ha nem a munkát, hanem a munkást akarjuk kategorizálni, mivel tisztán fizikai vagy szellemi foglalkozás a technikai fejlődéssel és az automatizálással egyre kevesebb van. Példák: gépkocsivezető: gépen dolgozik, de állandóan megfeszített figyelemre, gondolkodásra van szüksége. Stb.

 

A szellemi és fizikai munka szerinti kategorizálást minden probléma ellenére alkalmazzák, szociológiai tartalma miatt: elég sok eltérő, sajátos jegye van e 2 csop-nak

 

7. A munka alkotó vagy rutinos jellege

Egy további vonatkozás, ami segíthet az alapvető csop-ok kialakításában, a munka alkotókészséget, önállóságot, kezdeményezést igénylő, vagy rutinszerűen végezhető jellege. Ugyanúgy, mint a szellemi és fizikai munka szerinti kategorizálásnál, itt is az a probléma áll fent, hogy bár az alkotó és rutinmunkát lehet definiálni valahogy, de legtöbbször együtt jelennek meg.

Így, bár a konkrét tevékenységeknek Ferge szerint (szerintem kicsit erőltetett) ez a kategorizáció nagyon jellegzetes, a társ által elismert és a társ-i fejlődés szempontjából is fontos vonásai, de komoly formában még nem alkalmazták csoportosító tényezőkként. 

 

8. A munkatárgy típusa

Ez a társ-i MM-ban elfoglalt helynek egy elvont, tehát nem konkrét tevékenységhez kötött vonása, amely elsősorban a fizikai dolgozók körében segíthet az alapvető csop-ok kialakításában. ( ez pedig az anyaggal való kapcsolat. ( e szerint különbség van azok között, akik az anyagot kitermelik, formálják, átalakítják, egy szóval: "termelnek", és azok között, akik az anyaggal nem állnak közvetlen kapcsolatban, hanem kiegészítő, előkészítő, stb. munkát végeznek.

(Eljátszik azzal a gondolattal, hogy a szellemi - fizikai dimenzió és az anyaggal való kapcsolat dimenziójának összevonásával egy olyan csoportosítás jöhetne létre, mely a munka tárgya szerint tipizál: 1. Típus: az emberi munka közvetlenül a tárgyi világgal áll kapcsolatban - a munka tárgya az anyag. A 2. Típus: a munka közvetlenül az emberre irányul, az embert formálja, a 3. Típusba azok a tevékenységek kerülnének,a melyek a szellemi termékekre irányulnak.

 

Az elméleti dimenziók gyakorlati közelítése

 

A kiinduló hipotézis az volt, hogy a szocialista társ struktúrájának alcsoportjai a társ-i MM-ban kialakuló fontosabb társ-i viszonyokon alapulnak. Ezek a viszonyok (amiket eddig tárgyalt) a MM-ban elfoglalt hely általánosított dimenzióiként is felfoghatók, ami az empirikus közelítést könnyíti. (Természetesen az elméleti dimenziók gyakorlati közelítése számos problémát vet fel.)

 

1. Bár a tulajdonviszonyok társ-i értelme, jelentősége nem esik teljesen egybe a jogilag kifejezhető tulviszonyokkal, de a statisztikai mérésben ebből indulunk ki, így a csop-ok eleve adottak:

- állami tulajdonban lévő termelési eszközökkel dolgozók

- szövetkezeti tulajdonban lévő termelési eszközökkel dolgozók

- saját (magán) tulajdonban lévő termelési eszközökkel dolgozók

2. A hatalom és vezetés dimenzióján való elhelyezkedés statisztikai mérésénél rendkívül nagyok a nehézségek.

A hatalom dimenzióján kidolgozott csoportosítás (118. Oldal, ha fel kell olvasni) megoldhatatlan nehézségekbe ütközött a rétegződési vizsgálat feldolgozásánál, ezért az empirikus vizsgálatban a hatalom dimenzióját a vezetés dimenziójával helyettesítették, és ez utóbbi változón belül a 'vezetők' és 'vezetettek' csoportját különböztették meg. (A vezetők csoportjába való bekerüléshez a koordináló szerepkör mellett a társ szempontjából lényeges felelőség és hatáskör, azaz a széles döntési jogkörrel rendelkezés is feltétel volt.)

3. A tudásszintet az iskolai végzettség formálisan igazolható szintjével mérik. (természetesen ez is sok problémát szül: a formális és a tényleges tudás nem feltétlenül esik egybe, vagy a mezgazdban a család iskolapótló funkcióban jelenik meg, de ezeket nem lehet a statisztikai mérésnél megoldani). Az alábbi csoportosítás született:

- egyetemi végzettség

- középiskolai végzettség

- általános iskolai végzettség

- általános iskolánál alacsonyabb végzettség

4. A társadalmi MM-ba való bekapcsolódás rendszerességét a munkaviszony típusának oldaláról közelítették meg:

- rendszeres munkaviszony teljes munkaidővel

- rendszeres munkaviszony nem teljes munkaidővel ( a felvételkor ez a csop olyan elenyésző volt, hogy nem vették őket külön figyelembe

- nem rendszeres (nem intézményesített) munkaviszony ( ide vették a bedolgozókat és a segítő családtagokat is

5. A munka mezgazd jellege szerint 2 csop:

- mezőgazdasági jellegű munka

- nem mezőgazdasági jellegű munka

Itt lehetőség van arra, hogy ne a jogi keretek adják ezen elhatárolás alapját, hanem a végzett munka tartalmi sajátosságai, vagyis az állami gazdaságok és TSZ-ek vezetői, vagy adminisztratív dolgozói vagy ipari munkásai a nem mezgazd dolgozók kategóriájába kerüljenek.

6. A képességek jellege szerint:

- szellemi munka

- fizikai munka

Az elhatárolás közvetlenül a foglalkozás jellegéből kiindulva történt, kiegészítő információk nélkül, tapasztalati ismeretek, intuíció alapján. (szerintem ez nem mondható túl empirikusnak!?)

7. 8. Az alkotó- és rutinos munka szerinti elhatároláshoz, illetve a munka tárgyának jellege alapján történő besoroláshoz hiányoznak a statisztikai mérés kidolgozott módszerei. (azt nem említi, hogy akkor ezt hogyan veszik be a vizsgálatba, mi alapján..)

 

Végeredményben tehát az elméleti dimenziók gyakorlati közelítése távolról sem megoldott kérdés, de mégis megkísérlik az elméleti feltételezés empirikus vizsgálatát.

 

 

 

A rétegek kialakítása az egyes dimenziók összekapcsolásával

 

Az eddig elvégzett, a konkrét foglalkozások általános vonásait kereső analízist most a konkrét szintjére visszatérő szintézisnek kell követnie ( ez azt jelentené, hogy az előbb tárgyalt viszonyok kombinációit keresnénk meg: tehát minden dimenzió minden csoportját kombinálni kellene az összes többivel, és így: 3x2x4x3x2x2x2x2=1200 lenne a rétegek száma. A valóságban azonban így a csoportok nagy része üresen maradna, hiszen a felsorolt dimenziók nem függetlenek egymástól.

(Különösen szoros kapcsolat van az alábbi dimenziók között:

- előképzettség - hatalom és vezetés - szellemi és fizikai jellegű munka dimenziója között

- termelési eszközhöz való viszony - a munka rendszeressége - mezgazd jelleg dimenziói között.)

Emellett az általánostól a konkrét szintjére való visszatérés még egy elemet magába foglal ( meg kell keresni az elvont dimenziók tipikus kapcsolódásaiként kialakuló konkrét csop-okat( ehhez a foglalkozási csoportokhoz kell visszatérni. VAGYIS mivel a foglalkozáshoz túl sok nem tudományos értelmezés kapcsolódik, ezért "munkajelleg - csoportonként" definiálják a kialakított csoportokat. ( ez a fogalom kifejezi, hogy a társ alapvető tagoltsága a végzett munka jellegétől, belső sajátosságaitól függ a szocialista társ-ban, de nincs ellentétben azzal sem, amiben e különböző munkák testet öltenek, vagyis a foglalkozással.

 

I. Szellemi foglakozásúak

1. Vezető állásúak és értelmiségiek

Ezen belül:

1/a Államigazgatási és gazdasági vezetők (a hatalmi hierarchia csúcsa)

1/b Magasan kvalifikált szellemi dolgozók (a tudásszint hierarchiájának csúcsa)

2. Egyéb szellemi dolgozók

2/a Középszintű szakemberek - szellemi munkakörben

2/b Irodai dolgozók

II. Fizikai foglalkozásúak nem mezőgazdasági jellegű munkakörben

1. Szakmunkások

1/a Anyagi termelésben (ipar, építőipar, esetleg közlekedés)

1/b Más ágakban

2. Betanított munkások

2/a  } mint a szakmunkásoknál

2/b

3. Segédmunkások

4. Hivatalsegédek stb.

III. Mezőgazdasági fizikai dolgozók

a) Állami gazdasági munkások, mezőgazdasági munkakörben

b) Termelőszövetkezeti tagok, mezőgazdasági fizikai munkát végzők

c) Egyéni parasztok

d) Mezőgazdasági napszámosok, alkalmi munkások

 

A társ-i rétegződésre vonatkozó eddigi elemzések túlnyomó része ennek az alapsémának 2 változatán alapult. (126. O., ha fel kell olvasni) Az egyik a tulviszonyok dimenzióján belül emelte ki az adott viszonyok között releváns munkajelleg csop-okat, a másik lényegesen összefogottabb, és éppen ezért elnagyoltabb séma - ami áttekinthetősége következtében jól szolgálta az össztársadalmi elemzések szintjén mozgó kutatást (amiről ez a könyv szól), a következő volt:

Vezető állásúak, értelmiségiek (ezt bírálták a legtöbbet eddig, főleg különböző funkciói miatt)

Középszintű szakemberek

Irodai dolgozók

Szakmunkások (mezőgazdaságon kívül)

Betanított munkások (mezőgazdaságon kívül)

Segédmunkások stb. (mezőgazdaságon kívül)

Mezőgazdasági fizikai dolgozók

Ferge szerint a jelenségek többségénél ez az egyszerű csoportosítás is alkalmasnak mutatkozott arra, hogy az össztársadalmi viszonylatban mutatkozó differenciáltság jelentős részét magyarázza.

      Végeredményben tehát eljutottunk egy olyan csoportosításhoz, ami alig különbözik a társi-gazdi csoportoktól vagy foglalkozási csoportoktól. Igaz, hogy ez a végeredmény nem 100 %-os különböző akadályok miatt (főleg a hatalom dimenziójának empirikus megközelíthetetlensége), de ha ezek nem állnának fent, akkor sem lenne a végső eredmény a jelenleginél lényegesen eltérő.

      Két mozzanat miatt volt lényeges ezt az elméleti gondolatsort végigvezetni:

1. Bebizonyosodott, hogy a foglalkozási csop-ok nem egyszerűen csak foglalkozási csoportok, hanem szociológiai kategóriák, melyek léte a legalapvetőbb társi és gazdi viszonyokban gyökerezik, és viszonyaik különbözősége számos további különbséget determinál.

2. Az alapok tisztázása a következtetéseket megalapozottabbá, világosabbá teszi.

 

Hiányzó dimenziók

 

Látható, hogy az itt vázolt rétegződés-koncepcióban nem kapott helyet néhány olyan ismérv, ami sok NY-i vizsgálatnál szerepel, és a köztudat is fontos differenciáló tényezőnek tekint.

Ezek a különböző differenciáló faktorok 3 különböző típust alkotnak:

1. előzmények: lakóhely, származás

2. differenciáló típusba azokat a tényezőket soroljuk, melyek a MM-ban elfoglalt hely következményei, e hely függvényei: ilyenek a kereset, a presztízs, a társadalmi megbecsülés szintje

3. típusba azok a faktorok kerülnek, amelyek alapján ugyan különböző csoportok alakulnak ki, de lényegében a társ-i MM-ban elfoglalt helytől függetlenül. Ilyenek: kor, nem, családi állapot, nagyság, gyermekek száma, vallás és etnikai csoportok.

 

Ferge szerint mindhárom tényezőben meglévő közös vonás: a társ-i MM-ban elfoglalt helyhez képest másodlagos jelentőségűek, s szerinte a szociológiai jelenségeknél még nincs itt az ideje annak, hogy ilyen, pluralista jellegű magyarázatokat adjanak. ( A társ-i meghatározottságok kevésbé egyértelműek, mint a korábbiak, s az osztálytárs-nál közelebb kerültünk a pluralizmushoz, de nem tekinthetjük hasonló vagy azonos jelentőségűeknek a különböző magyarázó tényezőket, mert a társ-i MM elsőséget élvez mind között.

 

Mégis, részletesen megvizsgál néhány magyarázó típust, s kifejti hogy ezeket miért nem építi be a modellbe.

Az első típusú változók (előfeltételek)

* társadalmi származás

A környezet, amibe az ember beleszületik, meghatározó jelentőségű egész élete szempontjából. ( az egyén szempontjából ez a környezet a szűkebb családi környezetet jelenti.

Így az egyén kiinduló környezete nagyon különbözhet attól függően, hogy a család milyen osztályhoz, illetve réteghez tartozik. ( ez a nem mobil, vagy lassan változó társ-akban azt jelenti, hogy az egyén környezete, ahová született meghatározza a sorsát, függetlenül a képességeitől. A háború előtti Mo-n is szinte lehetetlen volt a felemelkedés. A mai Mo-n sok tekintetben megváltozott a helyzet. ( ez a változás mindenekelőtt a forradalmi gyakorlatban öltött testet ( a volt uralkodó osztály kiszorult a pozícióiból, s a parasztság, munkásság töltötte be helyeiket. Ezen kívül a felfelé irányuló mozgás abban is megnyilvánult, hogy a gazd-i fejlődéssel a nagyobb felkészültséget igénylő, ill. társadalmilag is jobban elismert munkahelyek növekedtek ( ez a szakember-szükséglet pedig kibővítette az iskolai oktatás kereteit, amelyeket a munkások, parasztok gyerekei töltöttek be. (táblázatok ezzel kapcs:135., 136. O.)

Tehát ma már a kiinduló környezet nem sorsdöntő.

* A lakóhely  jellege

A lakóhely jellegének kialakulása történelmileg a társ-i MM fejlődésével, az ipar és a mezgazd szétválásával párhuzamosan ment végbe: egy folyamat 2 különböző vetületeként jelent meg a 2 differenciálódás. Ez a történelmi indulás máig érezteti hatását: a városi és falusi népesség munkajelleg szerinti összetétele ma is gyökeresen eltérő.

A lakóhely szerinti csoportosítás kérdése távolról sem megoldott kérdés, és bár nem a kérdés eldöntésének igényével, de kidolgoztak egy olyan település csoportosítási módszert, amely viszonylag komplexen közelíti a városiasság fogalmát: Bp - teljesen városias település - erősen városias - gyengén városias - fejlett falusias - gyengén falusias település. A két táblázat alapján kiderül (139-140.o.), hogy az egyes településcsop-ok foglalkozási struktúrája gyökeresen eltérő, illetve hogy bizonyos munkajelleg-csop-ok erőteljesen a városhoz kapcsolódnak.

 

Kettős oka van -elvi és gyakorlati-, hogy miért nem vették be a modellbe a lakóhely szerinti rétegződést:

1. gyakorlati magyarázat: a munkajelleg - csoportok felépítése sokat kifejez a falu és város közötti különbségekből is, így ennek a dimenziónak a fegyelembe vétele csak feleslegesen bonyolította volna az eredeti modellt.

2. elvi magyarázat: a települések jellege nem vezethető le egyértelműen a MM sajátosságaiból. (nemcsak arról van szó, hogy a falu és a város eltérő funkciójú, és eltérő a foglalkozási struktúrájuk, hanem számtalan egyéb jellegzetesség is kialakult, amelyek miatt nem kapcsolható be a lakóhely a modellbe)  ?

 

A második típusú változók (következmények)

Ilyenek: jövedelem, társ-i megbecsülés, melyek nem a társ-i MM-ban elfoglalt hely meghatározói, hanem következményei, viszont a Társ-i MM-ba elfoglalt hely sajátosságaiként felfogott dimenziók társ-i rétegképző, rangsoroló hatását erősíti, mert a munkajelleg - csop-ok hierarchiájával összefügg. ( ugyanakkor ezek az összefüggések visszahatásokként is érvényesülnek: pl.: egy szakmában elérhető kereset vagy presztízs a pályaválasztásnál meghatározó lehet.

 

A munka szerinti elosztás, a jövedelemelosztás egyik fő elve, a társadalmilag értékelt és rangsor alakító tulajdonságokhoz rendeli a keresetek színvonalát. (  ez a gyakorlatban problémákat okoz, lévén a munkák nem mérhetők össze. ( a munkatípusok alapdimenzióit lehet összemérni, de ez is problémás a megfelelő dimenziók meghatározása miatt.

A képzettség (tudásszínvonal) és a felelősség (hatalom) a munkák összemérésénél használt két legfontosabb kritérium, hogy melyik dimenzióra mekkora súlyt kell fektetni, nehéz feladat, és egyértelmű döntést aligha lehet hozni.

 

A társ-i megbecsülést, a presztízst illetően arról van szó, hogy a társ tagjai hogyan értékelik a különböző foglalkozásokat ( az értékelésnél szerepet játszanak a foglalkozások jellegét meghatározó objektív viszonyok (tudás, hatáskör, lehetőségek, körülmények), illetve a kereseti viszonyok. ( ez a vélemény rendkívül differenciált a társ-on belül, így amit a szociológiában presztízsként jelölnek, a többségi vagy átlagos vélemény.

 

Két szempontból veti össze a szocialista és kapitalista társadalmakat:

1) Milyen forrásai vannak a társadalmi megbecsülésnek e két társadalomban?

A kapitalista társ-ban az egyénileg elért társ-i helyzeten, a szerzett státuszon kívül még 2 presztízsszerző tényező van, amelyek a születés jogán biztosítanak társ-i presztízst: 1. Vagyon  2. Származás. Az ilyen, Ferge által irracionálisnak nevezett tényezők szerepe szerinte az, hogy a kiváltságosok helyét kizárólagossá tegye, körülhatárolja és stabilizálja az arisztokráciát. Formálisan azonban a kapitalizmus nem kasztrendszerű, és az emberi egyenlőség ideálját tekinti sajátjának, mégis kialakítja saját "születési arisztokráciáját".

A szocializmus ebben a tekintetben fordulatot teremtett: nemcsak formálisan szüntette meg a kiváltságokat, hanem azokat a társ-i és gazd-i gyökereket is megszüntette, így lehetetlenné téve az öröklődő arisztokratikus státust. A társ-i megbecsülést kategóriája itt már az egyén főtevékenységéhez, a foglalkozáshoz kapcsolódik, s a szocializmus nem is ismer el másféle presztízsszerzést.

2) Ha csak a foglalkozási presztízst nézzük, akkor az így születő rangsorok mennyire egyeznek a két társ-ban?

A szocialista társ olyan vonásokat, mint a tudás vagy a közért végzett tevékenység nagyra értékel. De az anyagi színvonal is fontos értékként szerepel (nem öröklött vagyon, hanem szerzett).

Ezek a presztízsszerzés alapjául szolgáló vonások alapvetően nem különböznek a kapitalista  társ ezen vonásaitól, de a szocialista országok kutatói rámutattak arra, hogy a szocialista országokban magasabb a fizikai munka és a magas kulturális értékű foglalkozások társ-i megbecsülése, és jó néhány foglalkozás értékelése pedig jóval kedvezőtlenebb lett (pap, jogász).

 

A rétegek közötti hierarchia egyértelműsége, státus - inkonzisztencia

 

Ahogy eddig már többször is szó esett róla: a rétegek között hierarchikus elrendezés van. E hierarchiák nem függetlenek egymástól Pl.: a szakképzettség, a vezetési szint, a hatalom szintje párhuzamosan haladnak, egymással összefüggő hierarchiákat alkotnak.

Tehát e hierarchia léte szükségszerű, azonban e hierarchiát sem lehet abszolutizálni, merev rendszernek tekinteni. Kettős probléma bontakozik ki : 1, a társ-i MM-nak voltak olyan dimenziói, melyek közvetlenül nem rangsorolhatók, ilyen pl. a munka fizikai és szellemi jellege ( így a kialakult hierarchia nem határozott ( a hierarchia alja (alacsonyan kvalifikált, hatáskörrel nem rendelkező fizikai munka) és csúcsa (magas képzettséget igénylő, széles döntési jogkörrel járó foglalkozások) meghatározott, azonban a középső rétegeknél nincs fokozatosság.

2, A másik probléma, hogy nem teljesen függenek össze ezek a hierarchiák: a közöttük lévő párhuzamosság nem teljes. Nálunk is létezik az a jelenség, amit Lenski: "alacsony státus - kristályosodásnak", Ossowski pedig "inkonzisztens társadalmi státusnak" nevez. ( ennek a lényege, hogy egyes személyek a társ hierarchiáiban alacsonyabb, illetve magasabb helyet foglalnak el. ( Lenski szerint az ilyen helyzetben élőket az állandó feszültség jellemzi.

 

Ferge szerint 2féle státus-inkonzisztenciáról beszélhetünk:

1) AZ első típus esetében a társ-i MM belső dimenzióin való elhelyezkedés szintjei különböznek pl. a széles döntési jogkörrel rendelkező egyén tudásszintje alacsony

2) Típus: a MM-ban elfoglalt hely a következményváltozókkal nincs összhangban pl: a széles döntési jogkörben lévő személy nem kap társ-i elismerést

E két típusú inkonzisztenciából eredő feszültséggek is különböznek

 

Az első esetben az összhang hiánya diszfunkcionális zavarokat: vagyis a munkakör megfelelő ellátásához az egyénnek bizonyos tulajdonságokkal kellene rendelkeznie, ám ezek hiányoznak.

A másik esetben arról van szó, hogy előfeltételek és a következmények olyannyira összekapcsolódnak, hogy kiszámíthatóak, s ha ezek az előrevetített helyzetek nem következnek be, akkor ez feszültséglehetőséget rejt magában. Pl.: Amerikában a foglalkozási előmenetel lakóhely, kocsi cserét von maga után. Ha valakinek "rossz kocsija", vagy "rossz felesége" van, erős nyomás alá kerül, hogy lecserélje azokat.

 

A szocialista társ-ban 2 társ-i jelenség van, amely miatt a státus-inkonzisztencia jellege a tőkés társ-hoz képest megváltozott ( ezek a társ-i forma forradalmi átalakulásával kapcsolatosak. A 2 jelenség a nagyarányú társ-i mobilitás és a hagyományos értékek átértékelése. A mob. szükségszerű velejárója, hogy mindkét típusú inkonzisztencia fellép. Ezen kívül a mobilitás tömeges jellege azt is eredményezi, hogy azok, akik újonnan kerültek a rétegbe, kevésbé kényszerülnek a réteg korábbi normáihoz igazodni, így a feszültségek is kisebbek.

 

A státus-inkonzisztencia értékelése: alapvetően pozitív és jövőbe mutató jelenség Ferge szerint. Ez az értékelés akkor fogadható el, ha a társ-i egyenlőséget megvalósítandó célnak fogjuk fel, és úgy értelmezzük, hogy a különböző, társadalmilag fontos tulajdonságok eloszlásának egyenlőtlenségei megszűnnek párhuzamos, összefüggő rendszert alkotni, s a párhuzamosság helyett az egyenlőségek kompenzálják egymást. (azt is hozzáteszi, hogy ez még hosszú folyamat, és az eddiginél jobb anyagi helyzet mellett képzelhető csak el.)

 

 

 

 

 

1

 
Üzenőfal
Név:

Üzenet:
:)) :) :@ :? :(( :o :D ;) 8o 8p 8) 8| :( :'( ;D :$
 
Fontos linkek
 
Egyéb linkek
 

Ha te is könyvkiadásban gondolkodsz, ajánlom figyelmedbe az postomat, amiben minden összegyûjtött információt megírtam.    *****    Nyereményjáték! Nyerd meg az éjszakai arckrémet! További információkért és játék szabályért kattints! Nyereményjáték!    *****    A legfrissebb hírek Super Mario világából, plusz információk, tippek-trükkök, végigjátszások!    *****    Ha hagyod, hogy magával ragadjon a Mario Golf miliõje, akkor egy egyedi és életre szóló játékélménnyel leszel gazdagabb!    *****    A horoszkóp a lélek tükre, nagyon fontos idõnként megtudni, mit rejteget. Keress meg és nézzünk bele együtt. Várlak!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, lakások, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését!    *****    rose-harbor.hungarianforum.com - rose-harbor.hungarianforum.com - rose-harbor.hungarianforum.com    *****    Vérfarkasok, boszorkányok, alakváltók, démonok, bukott angyalok és emberek. A világ oly' színes, de vajon békés is?    *****    Az emberek vakok, kiváltképp akkor, ha olyasmivel találkoznak, amit kényelmesebb nem észrevenni... - HUNGARIANFORUM    *****    Valahol Delaware államban létezik egy város, ahol a természetfeletti lények otthonra lelhetnek... Közéjük tartozol?    *****    Minden mágia megköveteli a maga árát... Ez az ár pedig néha túlságosan is nagy, hogy megfizessük - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - FRPG - Why do all the monsters come out at night? - FRPG - Aktív közösség    *****    Az oldal egy évvel ezelõtt költözött új otthonába, azóta pedig az élet csak pörög és pörög! - AKTÍV FÓRUMOS SZEREPJÁTÉK    *****    Vajon milyen lehet egy rejtélyekkel teli kisváros polgármesterének lenni? És mi történik, ha a bizalmasod árul el?    *****    A szörnyek miért csak éjjel bújnak elõ? Az ártatlan külsõ mögött is lapulhat valami rémes? - fórumos szerepjáték    *****    Ünnepeld a magyar költészet napját a Mesetárban! Boldog születésnapot, magyar vers!    *****    Amikor nem tudod mit tegyél és tanácstalan vagy akkor segít az asztrológia. Fordúlj hozzám, segítek. Csak kattints!    *****    Részletes személyiség és sors analízis + 3 éves elõrejelzés, majd idõkorlát nélkül felteheted a kérdéseidet. Nézz be!!!!    *****    A horoszkóp a lélek tükre, egyszer mindenkinek érdemes belenéznie. Ez csak intelligencia kérdése. Tedd meg Te is. Várlak    *****    Új kínálatunkban te is megtalálhatod legjobb eladó ingatlanok között a megfelelõt Debrecenben. Simonyi ingatlan Gportal