Szocpol2003 website
Menü
 
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
Eddigi látogatóink:
Indulás: 2004-11-20
 
A pontos idő:
 
Naptár
2024. Április
HKSCPSV
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
01
02
03
04
05
<<   >>
 
Társstruktúra anyagok
Társstruktúra anyagok : A második gazdaság fogalma és tagolódásának elméleti dimenziói

A második gazdaság fogalma és tagolódásának elméleti dimenziói

  2005.01.08. 00:13

>>>

Gábor István – Galassi Péter

A „második” gazdaság

(15 – 107 o.)

 

 

 

I. A második gazdaság fogalma és tagolódásának elméleti dimenziói

 

Fogalomrendszerek a társadalmilag szervezett termelés és elosztás határain kívül esö gazdaságszféra leírására:

 

-          elsö, második, néha harmadik gazdaság (meghasítottság érzetét kelti)

-          burkolt vagy rejtett gazdaság (2. ill. 3. gazd része, a szabályozatlanságot, nehéz hozzáférhetöséget jelzi)

-          formális – informális gazd ( van-e érvényes hivatalos szabályozás, mennyire igazodik hozzá a gyakorlat, része lehet a szocialista gazd-ban is)

-          párhuzamos gazdaság (ny-i irodalomban)

-          ellengazdaság (ny-i irodalomban)

-          árnyékgazdaság (kiegészítö jelleget emeli ki)

-          szabálytalan, nem hivatalos, földalatti gazdaság (illegalitásra utal)

 

A pontos megjelölés a magán- vagyis nem társadalmasított, államosított gazdaság lenne, de ez a tökés gazdaság (értsd: kapitalizmus)-hoz kötödik, ezért a könyv a második gazdaság kifejezést fogja alkalmazni. ( megjelent: 1981)

 

A második gazdaság fogalma

 

A második gazdaság a munkavégzö képességnek a gazdaság szocialista szektorán kívüli hasznosítási módjai, és a jövedelmek társadalmilag szervezett elosztáson kívüli újraelosztási folyamatainak összessége.

Ide tartozik: a, legalizált magánszektor

                            b, bejelentés nélküli alkalmazottak és bedolgozók, továbbá az illegális, adót nem fizetö iparüzök (kontárok), a nem iparszerü szolgáltatást nyújtók szocialista termelöszövetkezetekben (fusizók), piacon értékesülö vagy megtakarító célú (önfogyasztásra) termelök és szolgáltatók

                            c, földingatlanokon, illetményföldeken, háztájin folytatott árutermelö és önellátó gazdálkodói munka

                            d, a szoc szektorban munkahelyhez, pozícióhoz kapcsolódó lakossági jövedelem-átáramlások (pl: borravaló, hálapénz, csúszópénz)

                            e, államilag szervezett kereteken kívüli lakás, lakrész bérbeadás, ingóságok és ingatlanok lakossági adásvétele, magánkölcsön, magán-szerzödések

Nem tarozik ide az önzetlen ajándékozás, karitatív vagy más okból ellenszolgáltatás nélkül végzett munka. Határeset a lakossági megtakarítás (pl: takarékbetét), a szocialista termelöszervezetben végzett túlmunka vagy túlóra, tsz-melléküzemágak különösen bedolgozói hálózattal.

                E gazdasági szféra tömegében szorgalomra és ügyességre épül, nem bomba ötletekre. Az itt szerzett jövedelmek egy része a magasabb társadalmi rétegek fogyasztási igényeit elégíti ki, gyakran azonban a kényszerüség és a társ-i munkaszervezetbe való adaptálódás elutasítása húzódik meg mögöttük. A 2.gazd megértéséhez kulcsfontosságú tény, hogy a munkaerö szabadpiaci ára többszörösen meghaladja a hivatalost bizonyos szakmákban.

                A büntetöjogba ütközö cselekedeteke és a belölük származó jövedelmek nagyrészt nem tartoznak ide, de a jogi szabályozás és szigor változásai miatt ez a szabály nem követhetö mereven. Jellegéböl adódóan a második gazdaságban nem ritkák a szabálysértések, de nem tartozhat ide a zsarolás, rablás stb.. A szabályozás kiskapuit kihasználva, kapcsolataikat használva állami vagy szövetkezeti intézményeket elönyösebb helyzetbe hozók, akik súrolják vagy átlépik a jogi határokat, nem tartoznak a második gazdasághoz.

                Az ínformalitás bizonyos fokig a vizsgálat tárgyához tartozik. A 2. gazd.-ban a termelés és elosztás piaci tranzakciók keretében történik, míg az ínformalitás befolyás, presztízs, ajándékozás útján érvényesül, bár hatása gazdasági lehet.

 

A szélesen értelmezett második gazdaság tagolódásának alapdimenziói

 

A 2. gazd-ban keletkezö jövedelmek forrásuk szerint:

                a, munkán

                b, felhalmozott vagyonon, pénzmegtakarításon

                c, hivatalosan elfoglalt pozíción

                d, a gazdasági szférán belüli ügynöki, közvetítöi tevékenységen alapulnak.

A jövedelem forrása, a jogszerüség és a szocialista gazdasági szektorba való integráltság foka a három alapdimenzió, amelyek mentén a 2. gazd kiterjedsége, szerkezete és müködése elemzésre kerül. Empirikus és történeti vizsgálatokra valamint közgazdasági elemzésekre van szükség.

                A jövedelem forrásával kapcsolatban fontos, hogy a tökefajták (pénz, pozíció, kapcsolatok) átválthatóak egymásra. A második gazdaságban egyszerre jelenik meg a munka és a töke hozadéka, így olyan 2. gazd fogalomnak, amelybe csak a munkán alapuló jövedelmek illeszthetöek be, nincs értelme.

                Önállóan csak a jogra sem lehet alapozni a határmegvonást, hiszen a jog és gazdaság viszonyában a gazdaság az, amely végsö fokon meghatározza a jogot (itt Weber-re hivatkozik). A közgazdaságtan objektív, magyarázó-értelmezö, míg a jog érdekeken, ideológiákon nyugszik. Ha valamely nagyon elven konvenció nem ellenzi a formális jog kijátszását, nem igen adják fel a gazdasági elönyökkel járó cselekvést pusztán a törvény kedvéért. Az ezzel való szembesülés gyakran hozza a jog kritikai fejlesztését.

                A 2. gazd és a szocialista gazd közös pontja az integrált, legális, munkán alapuló jövedelem. E ponttól távolodva bármely dimenzió mentén a szoc szektortól is távolodunk.

 

Munkán alapuló jövedelem-források

Munka és járadékszerü jövedelem kombinációi

 

 

 

 

1, Önellátás

 

2 Munkaelad,ás

4, vállalkozás

3, Munkaerö-eladás

 

 

Járadékszerü jövedelmek forrásai: A következö jár. Jöv. Szerzésre fordítása

Vagyon, pénz

Pozíció

Kapcsolatok, ismertésg

5/a Kölcsönügylet

6/a Szokásszerü mellékjöved.

7, Közvetítöi-ügynöki funkció

5/b Magánvállalkozás finanszírozása

6/b Mellékjöved elvárható teljesítésért

   Informális ellátásáért élvezett

5/c Bérleti ügylet

6/c Mellékjöv. kötelezettségszegésért

    jövedelem

5/d „Átruházási ügylet”

 

 

 

 

A második gazdaságban munkából is származó jövedelemek:

1, önellátás – saját és családi munkaerön alapuló, önfogyasztási célú termelö-szolgáltató tevékenység

2, munkaeladás – termék vagy szolgáltatás formájában fogyasztóknak

3, munkaerö- eladás – alkalmazotti vagy bedolgozói viszony keretében magánvállalkozónak

4, vállalkozás – saját munka mellett bérmunka igénybevétele magán termelö szervezetben

 

A különbözö ágazatokban más-más formákban és a típusok eltérö arányban fordulnak elö, keverednek. Pl: Mezögazdaság: önellátás és munkaeladás egyszerre. Elterjedtségük és arányuk a szféra mindenkori piacától nagyban függ, amire jelentös az államilag szervezett termelés és elosztás alakulásának hatása.

 

A dimenziók teljes ellenpontján a szoc szektorhoz képest a járadékszerü jövedelmeket biztosító ügyletek találhatóak . Mi állhat mögötte:

5, effektív pénzvagyon vagy járadékszerü jövedelemre fordítható vagyontarágy

6, az állami szektorban hivatalosan elfoglalt pozíció

7, Kapcsolatok, ismertség, informális szálak kezelésében való jártasság

 

5: Munkavégzés nincs, nem értéktermelö, a jövedelem nagysága a befektetéshez kapcsolódik. Altípusait lsd a táblázatban. Az átruházási ügylet jelentése: javak vagy rendelkezési jogok lakossági újraelosztása. Az újratermelési folyamatok hiánya élteti.

 

6, Altípusai:

6/a, munkakörhöz kapcsolódóan szokásszerüen járó mellékjöv (pl: borravaló)

6/b, munkaköri kötelezettség hivatalosan elvárható színvonalú teljesítéséért élvezett mellékjöv (bolti eladónak csúsztatott pénz)

6/c, munkakörhöz kapcsolódó, a kötelezettségeket túlhaladó munkáért élvezett mellékjöv (járóbeteghez kimegy orvos, hálapénz)

6/d, munkaköri kötelezettség megszegéséért, a beosztással való visszaélésért szerzett mellékjöv (mühely, gyári eszközök magánhasználata pl feketefuvar, ügyfélnek jogosulatlan elöny)

 

Az ügyfél oldaláról két szempont lényeges: a fizetéssel arányos-e az ellenszolgáltatás és hogy az ügylet önkéntes-e. A 6/a, önkéntes, nincs következmény, ha nem fizet, a 6/b kikényszerített. A 6/c arányos lehet az árral és a 6/d árcsökkenéssel is járhat.

                A dolgozó szempontjából fontos, hogy mennyire egyenletes, kiszámítható a mellékjöv, a megszerzéssel járó kockázat, és hogy mennyire intézményesült. A legnagyobb kockázat a 6/d és a 6/b-nél. A legbiztonságosabb a 6/a, a legszabályozhatóbb a 6/b és 6/c. A legintézményesültebb a 6/a.

                A munkahely szempontjából fontos, hogy ezek a tevékenységek mennyiben járnak a hivatalos normák megszegésével, továbbá hogy mennyire befolyásolhatja megszerzésüket, ezzel beépítve jutalmazási rendszerébe. A 6/a nem sérti a normákat, a 6/b külön preferenciát visz be a fogyasztók kiszolgálásába, normasértö, a 6/c szereptúlteljesítés a 6/d egyértelmü normaszegés.

                A második gazdaság más szektoraihoz föleg a 6/d kapcsolódhat.

                A pozícióhoz tapadó mellékjövedelem nem egyének, hanem szakmai rétegek ügye, a borravalós szakmákban íratlan viselkedési normák kapcsolódnak hozzájuk. A munkaszervezet kontextusában kell vizsgálni a jelenséget. A mellékjöv beépülése a szervezetbe történhet informálisan, belsö újraelosztás keretében. Ez két szabályt követ: nivellálást egy homogén szakmai csoport tagjai között, illetve a mellékjöv kiterjesztése a munkafolyamat más tagjaira ( pincérek bedobják közösbe, mindenki ugyan annyit kap, illetve mikor a szakácsoknak is jár belöle). Az újraelosztás célja a szervezet stabilitásának megörzése.

A másik belépülési mód az, amikor a hivatalos szervek jutalomként ítélik oda a mellékjövvel járó pozíciókat.

 

 

II. A második gazdaság terjedelméröl

 

 

Ebben a fejezetben szükítik a második gazdaság fogalmát a munkavégzö képesség szocialista szektoron kívüli hasznosítására.

                A valóságban nem a tiszta típusok jelennek meg, és nehéz elkülöníteni a tradicionális és a kifejlett – a hagyomány éltette és a gazdasági racionalitás irányította – tevékenységket. A második gazdaságot definíció szerint a szocialista gazdaság részének számítja, ezért történetét a szoc szektor kialakulásától számítja, ami a hatvanas évek elejére tehetö. Akkoriban inkább tradícionális jellegü és sokkal kisebb, oka a tömeges áruhiány volt. A 60-as évek végétöl az életszínvonal és a fogyasztás dinamikus növekedése a fizetöképes keresletet is magával hozta. A fogyasztói magatartás kialakulása a társadalomban a 2. gazd-ban a gazdasági racionlaitást hozta meg. A korábbi politikai megszorítások helyét a bátorítás vette át a legális, „kiegészítö” gazdaság irányába a szoc. Szektor kontrollja mellett és kialakult az országos árupiac.

 

A második gazdaság kialakulásáról és fejlödésének tendenciáiról

 

            A hatvanas évek közepén a 2. gazd kicsi volt, föleg az inaktív lakossági csoportok részvételével, a tevékenységük ált kapcsolódott a föfoglalkozáshoz. Az áruhiányból következö önellátási kényszeren kívül a gazdaság gyors átstruktúrálódása játszott szerepet ( mezögazd és otthonról munkaerö az iparba majd szolgáltatások fele). A 60-as évek végéig a munkaerö-túlkínálat alacsony bérekkel járt, szükség volt az inaktív családtagok háztáji hozzájárulására.

                A fogyasztás és a második gazdaság párhuzamos bövülésével a munkaeröpiac is megváltozott. Csökkent a dolgozók áramlása és munkaerö-túlkereslet volt, ami a szoc szektorban felhajtotta a béreket. Már nem kényszer, hanem elöny volt az inaktív népesség 2. gazd-ban dolgozása. A dolgozók is tömegesebben vállaltak melléktevékenységet a 2. gazd-ban, mert a munkahelyi túlmunkánál jövedelmezöbb volt.

                A dolgozók és családok jelentös része választja  a kettös gazdasági státuszt. Az adminisztratív korlátozások miatt a bérmunkár, a termelési eszközök felhalmozására a lakosságnak csak kis hányada tudott megélni kizárólag a 2. gazd-ból, elsösorban pótlólagos jövedelem-forrás lett.  Egyre gyakoribb az itt végzett tevékenység elszakadása a fömunkától, amit nem keresnek a szabadpiacon. A 2. gazd-ban zajló  munkaerö-hasznosításról a dolgozók egyes csoportjaiban kevés tény áll rendelkezésre.

                A 2. gazd-ban való részvétel nem mindenki számára volt lehetséges vagy kívánatos, ha a cél a nagyobb társadalmi státusz és presztízs megszerzése volt. Egy vizsgálatban egy szállítási vállalatnál négy alapvetö munkaerö-értékesítési stratégiát találtak:

1, akik pótjövedelemre a vállalaton belül a foglalkozásukhoz kapcsolódó többletmunkával szerezték

2, akik a vállalaton belül a föfoglalkozástól eltérö kiegészítö tevékenységet végeztek

3, 2. gazd-ban végzett javítás, szerelés, szolgáltatás, alkalmi segédmunka

4, 2. gazd-ban mezögazdasági kistermelés

                A dolgozók kb fele dolgozott a 2. gazd-ban is, ök a vállalaton belül kevésbé voltak ösztönözhetöek, ez jelzi a dolgozók törekvését munkaerejükkel való  racionális gazdálkodásra.

A második gazdaság föbb területei

 

Különbözö forrásokat használt, nem mindig elég frissek, vannak csak becslések is. Inkább csak jellemzés. Az adatforrások hiányosságai miatt bizonyos, hogy a vizsgált szféra valóságos súlya nagyobb az adatokból érzékelhetönél.

                A családok ¾-ének származik valamilyen jövedelme a 2. gazd-ból. Ipari-építöipari munkások: 40%-a,  mezögazd fizikai: 90%-a, értelmiség 20-25%-a, nyugdíjasok: 40%-a. A munkaráfordítások 16-18%-át teszik ki a társadalmi munkaidö-alapnak, és annyi, mint a szoc szektor idöalapjának ¼-e. A 2. gazd termékei és szolgáltatási fedezik a lakossági fogyasztások    1/6-át. 1975-ben az ország lakosságának majd fele élt olyan háztartásban, mely rendelkezett kisüzemi gazdasággal. Az áruértékesítésböl származó bruttó jövedelem 1976-ban 12 milliárd, a jövedelemmegtakarítás pedig piaci áron 10 milliárd. A szektornak az összes mezögazdasági termeléshez való hozzájárulása 1975-ben 36%. A legális magánszektor létszáma kb negyedmillió, legnagyobb területe a magánkisipar, amely a legalizált keretek között végzett lakossági szolgáltatások mintegy felét végzi. A magán kiskereskedelem 1977-ben a kisker 1/6-át müködteti.

                Nem legalizált a lakás karbantartási munkák 1/3-a, a szolgáltató-javító tevékenységek majd 2/3-a.  Ezen a két területen kb 220 ezren jutnak jövedelemhez, föleg szoc szektroban is dolgozó szakmunkások.  Az összes nem mezögazd szakmunkás több mint 1/5-e jut így többlet pénzhez.

                Fontos terület még a lakásépítés: a hetvenes évek második felében a az összes épített lakások felét a 2. gazd keretében építették. Többsége családi ház, kisebb része társas ház, föként a szoc szektroban foglalkoztatottak és az inaktívak túlmunkájával épültek. Az erre fordított idö évente 150-200 e fö évi munkaidejének felel meg.

                Szoba és lakás bérbeadásából 100-150 e családnak származik jövedelme. Legális fizetövendég szolgálatot létesít még 50 e család. Ennél jóval nagyobb mértékü a nem legalizált szoba-kiadás: a külföldiek 20%-a jelenik meg kereskedelmi szálláshelyen.

                Borravalót, csúszópénzt, hálapénzt évente kb 250-300 e emeber kap rendszeresen.

 

 

Legális magánszektor

 

 

A lakossági szolgáltatásokban jut különösen nagy szerep a legális magánszektornak. Fö tömege a magánkisipar 110 e aktív keresöje, de ide tartozik még a kereskedelem, a vendéglátás 13 e föje, az önállóként vagy tsz-tag segítö családtagjaként a mezögazdaságban vagy a nem anyagi ágazatokban végeznek adózás alá esö tevékenységeket. A legális magánszektor létszáma majd negyedmillió, ezek kétharmadának ez a fö keresötevékenysége, fele-fele arányban dolgoznak a mezögazd és nem mezögazd ágazatokban. Ez lényegesen eltér a szoc szektor ágazati szerkezetétöl.

                A magánszektor részaránya a lakásszolgáltatásokban 53%, személyi és üzleti szolgáltatásokban 25%, mezögazd 11%, kisker 5%, vendéglátás 4%.

                A magánszektor definíciójából és a magán és szoc szektor közötti munkamegosztás miatt teljesen magán a lófogatú fuvarozás, házfelügyelet, stb.

                Alkalmazott tartása hivatalosan ritka, akkor is 1-3 max.

                A magánkisker a kiskerböl 1% se.

                A magánkisipar eltérö súlyú a teltip-eken. A lakossághoz vett arányuk Bp-en 2x, városokban1,3x akkora mint községekben. Hasonló a sorrend az egy lakosra jutó kisipari szolgáltatások tekintetében, fordított viszont a kisipar összes szolgáltatáson belüli aránya szerinti sorrend.

                Változások történnek, a jellemzö trend, hogy a legális magánszektorban csökken azok aránya, akik csak kisárutermelö családban élnek, növekszik a vegyes keresö-összetételü családokban élöké. 1960-ról 77-re arányuk 6:1-röl 1:2-re módosult a vegyesek javára.

                Tendenciaszerü, hogy a nem mezögazdasági magánszektorban is megjelenik a vegyes összetétel, de már egyének szintjén: az állandó létszámon belül csökken a föfoglalkozású önállóak aránya, nö a részfoglalkozásúaké és inaktívaké. A szerkezetváltás tartósnak tünik ( 80% fölöttiröl 60 valahány%-ra)

                Tendencia továbbá az alkalmazottak számának növekedése a magánkisipar föfoglalkozású keresöin belül: 1970-78 között nött a részarányuk, miközben az összes kisiparos kevesebb lett. Ez az üzemi létszám koncentráció és a magánkisipar belsö polarizációjának jele. Az egy kisipari üzemre jutó alkalmazottak száma az építöiparban a legmagasabb, rögtön utána az ipar jön, a szállítás és a személyi szolgáltatások leszakadása egyre nö.

                A magánkisiparban bövül termelés és a szolgáltatás is, a term gyorsabban. Ez részben a magánkisipar és a szoc termelöszervezetek kooperációjának jele: a hiányzó szoc kisvállal szerepe a magánra hárul. A magán kisipar építöipar, karbantartási része 70 és 78 között 1,5-szeresére nött.

                A kisiparosokkal való ellátottságban teltip szerinti változás nem történt, de ha alkalmazottaikat is hozzávesszük jelentösen enyhül Bp és vidék különbségei.

 

Mezögazdasági kistermelés

 

 

Ez a 2. gazd legnagyobb kiterjedésü része, 1,7 millió gazdaság van, ebböl 800 e tsz-tagok háztáji gazdasága, a maradék föleg lakossági kisegítö gazdaság.  Átlagos területük kicsi: 0,75 – 2,49. Ezekben a gazdaságokban a termelés az alacsony gépesítettség és a termék jellege miatt nagy élömunka ráfordítást igényel. A KSH vizsgálata szerint napi 4,5 (nyugdíjasok) 1,5 óra közötti idöt töltenek vele egyes emberek. A tanulók 2,4 órát. Fö munkaeröt az inaktívak adják. Jelentös a szerepük az önellátásban és a lakosság élelmiszer-ellátásában. Egyszerre jöved megtakarítás és szerzés. Nagyüzem kisgazdaság aránya 70-ben 60:40, 78-ban 64:36%. Amiben a kisgazdaságok termelése fontos a lakosság ellátásában: burgonya, tojás, tej, baromfi, sertés, szölö. Termelésükböl saját fogyasztásra kerül 51%.  A mezögazd összes áruforgalmából 24%-ot képviselnek.

                A mezögazd kistermelés a társ minden rétege számára fontos kiegészítö keresetet nyújt, legnagyobb részt a munkáscsaládoknak (összjövedelmük 7%-át). Mai (81!) alakját a 70-es évek közepén vette fel. Elötte tsz-tagok háztájija, hogy megkönnyítse a parasztság átmenetét + kiegészítse az alacsony jövedelmeket. Az országos áru- és munkaeröpiac kialakulásával vállalkozói jelleget öltött. Megnött a fizetöképes kereslet és felbomlottak a paraszti életminták, ez együtt járult hozzá. Megindult a kistermelés függetlenedése a mezögazd nagyüzemektöl, nött az árutermelést folytató kisüzemek száma, folyik a specializáció. A 2. gazd bövülésével a gazdaságok differenciálódtak.

                A mezögazd kistermelés tendenciáit és a családi munkavégzö képesség hasznosításának stratégiáit kérdöíves felvétellel vizsgálták Kiskunhalason és hét közeli községben. A feldolgozás még nem teljes, a felvétel nem országos repr, ezért a válaszok hozzávetölegesek.

                Négy fö kérdés:

 
Üzenőfal
Név:

Üzenet:
:)) :) :@ :? :(( :o :D ;) 8o 8p 8) 8| :( :'( ;D :$
 
Fontos linkek
 
Egyéb linkek
 

Ha te is könyvkiadásban gondolkodsz, ajánlom figyelmedbe az postomat, amiben minden összegyûjtött információt megírtam.    *****    Nyereményjáték! Nyerd meg az éjszakai arckrémet! További információkért és játék szabályért kattints! Nyereményjáték!    *****    A legfrissebb hírek Super Mario világából, plusz információk, tippek-trükkök, végigjátszások!    *****    Ha hagyod, hogy magával ragadjon a Mario Golf miliõje, akkor egy egyedi és életre szóló játékélménnyel leszel gazdagabb!    *****    A horoszkóp a lélek tükre, nagyon fontos idõnként megtudni, mit rejteget. Keress meg és nézzünk bele együtt. Várlak!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, lakások, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését!    *****    rose-harbor.hungarianforum.com - rose-harbor.hungarianforum.com - rose-harbor.hungarianforum.com    *****    Vérfarkasok, boszorkányok, alakváltók, démonok, bukott angyalok és emberek. A világ oly' színes, de vajon békés is?    *****    Az emberek vakok, kiváltképp akkor, ha olyasmivel találkoznak, amit kényelmesebb nem észrevenni... - HUNGARIANFORUM    *****    Valahol Delaware államban létezik egy város, ahol a természetfeletti lények otthonra lelhetnek... Közéjük tartozol?    *****    Minden mágia megköveteli a maga árát... Ez az ár pedig néha túlságosan is nagy, hogy megfizessük - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - FRPG - Why do all the monsters come out at night? - FRPG - Aktív közösség    *****    Az oldal egy évvel ezelõtt költözött új otthonába, azóta pedig az élet csak pörög és pörög! - AKTÍV FÓRUMOS SZEREPJÁTÉK    *****    Vajon milyen lehet egy rejtélyekkel teli kisváros polgármesterének lenni? És mi történik, ha a bizalmasod árul el?    *****    A szörnyek miért csak éjjel bújnak elõ? Az ártatlan külsõ mögött is lapulhat valami rémes? - fórumos szerepjáték    *****    Ünnepeld a magyar költészet napját a Mesetárban! Boldog születésnapot, magyar vers!    *****    Amikor nem tudod mit tegyél és tanácstalan vagy akkor segít az asztrológia. Fordúlj hozzám, segítek. Csak kattints!    *****    Részletes személyiség és sors analízis + 3 éves elõrejelzés, majd idõkorlát nélkül felteheted a kérdéseidet. Nézz be!!!!    *****    A horoszkóp a lélek tükre, egyszer mindenkinek érdemes belenéznie. Ez csak intelligencia kérdése. Tedd meg Te is. Várlak    *****    Új kínálatunkban te is megtalálhatod legjobb eladó ingatlanok között a megfelelõt Debrecenben. Simonyi ingatlan Gportal