Szocpol2003 website
Menü
 
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
Eddigi látogatóink:
Indulás: 2004-11-20
 
A pontos idő:
 
Naptár
2024. Április
HKSCPSV
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
01
02
03
04
05
<<   >>
 
Társstruktúra anyagok
Társstruktúra anyagok : Kolosi Tamás Tagolt társadalom

Kolosi Tamás Tagolt társadalom

  2005.01.08. 00:15

>>>

Kolosi Tamás

Tagolt társadalom

Struktúra, rétegződés, egyenlőtlenség Magyarországon

Gondolat, Budapest 1987

 

I. rész

A struktúra- és rétegződéskutatás elméleti és metodológiai problémái

 

Elmélettörténeti-metodológiai előzmények (10.o)

Marx az osztály fogalmat analitikus kategóriaként használja, de már az ő írásaiban is felmerülnek a következő -a struktúrakutatás szempontjából jelentős kérdések: az osztályszerkezet dichotóm, vagy hierarchikusan lépcsőzetes jellegű, vertikális, vgy horizontális tagozódású, egy- ,vagy többdimenziójú? (a struktúrakutatás elméleti forrásai: Marx és Weber - rendek, ill. osztályok - multidimenzionalitás). Runcimann szerint a társadalmi egyenlőtlenségeknek három dimenziója van: osztályhelyzet - gazdaság; státus - T-i presztizs, életmód; hatalom - W-i értelemben. Pitirim Sorokin - mobilitás kutatásai + osztályfogalom dimenziókra (gazdasági, politikai, és foglalkozási rétegződésre) bontása - előfutára az empirikusan mérhető változók kombinációjából következtetett társadalmi rétegződésre. Módszertani előzmények: statisztika, néprajz.

A II. világháború óta a funkcionalizmus és konfliktuselmélet vitája jellemzi a struktúrakutatást, valamint az, hogy igen sok empirikus vizsgálat készül (+igény az osztályelmélet újra fogalmazására).

A hatvanas évek óta válik el a rétegződés- (empirikus) és struktúrakutatás (elméleti). A szocialista országok kutatói hasonló problémákkal küzdöttek, mint Ny-i kollégáik, emellett "erőteljes szakszerűsödési" folyamat játszódott le. Ekkor született Ferge Zsuzsa és a cseh Pavel Machinin átfogó rétegződéskutatása. (Ez nem tudom fontos-e, de K., arról ír, hogy milyen izgi és fontos egy születőben lévő új T. leírása (a szocialistáé)). K. sokdimenziós rétegződésképet szeretne vázolni.

      Struktúra és rétegződés (27.o)

      A T-i rétegződés fogalma viszonylag tiszta: "a T.-ban élő egyének és csoportok hierarchikus rangsorolódásának módja". A T-i struktúra közel sem világos: 1. A T-i viszonyok konfigurációja, a pozíciók és szerepek együttese (Merton); 2. Az értékek és normák intézményesültsége, az az alap, ahonnan az emberek magatartásai és kapcsolatai absztrahálhatók (funkcionalizmus - Parsons, Lippset); 3. Az emberek differenciált T-i pozícióinak sokdimenziós tere (Lenski, Blau) ; 4. Kelet-Európában ez a két fogalom összegabalyodott.

Két kérdés mutatkozik: 1. "hogyan differenciálódik a társadalom?" - ez a tudományosan vizsgálható kérdés, a rétegződéskutatás központi problémája; 2. "hogyan működik a társadalom" - ezt nem vizsgálták.

"A T-i struktúra fogalmával arra a kérdeztünk rá, hogy miként működik egy T., milyen viszonylatrendszerek segítségével, milyen módon történik a T-i újratermelés, a T-i rétegződés fogalmával viszont arra kérdezünk, hogy milyen egy adott T.-ban a népesség differenciáltsága, milyen a társadalmi különbségek rendszere.

A T-i struktúra vizsgálata során a sokdimenziós strukturális tér (viszonylatrendszer) következő mechanizmusait kell elemezni: 1. Javak újratermelése az állami és szövetkezeti szférában; 2. A második gazdaság hatása; 3. Az egyenlőtlenségek spontán újratermelődése (család) 4. A társadalompolitika lehetőségei; 5. A történelem szerepe.

Minden T.-ban létezik egyfajta vertikális-hierarchikus tagoltság, a két végletet könnyű megtalálni, de nehéz rendezni a közép-mezőnyt. Univerzálódási folyamatok - csak általánosságok. A T-i mobilitás jelentőssége sem elhanyagolható - de semmi új.

      Rétegződés és egyenlőtlenség (47.o)

      A szociológia az egyenlőtlenségekre koncentrál. K. azt a T-i különbséget tekinti lényegesnek, amelyik több más T-i különbséggel van kapcsolatban, és különösen több egyéb különbségnek az oka (Példa: egy rendszert jellemző 10 változó közül az jellemzi leginkább a rendszert, amelyik a másik 9 közül a legtöbbel van a lehető legszorosabb kapcsolatban).

A nominális (pld: nem; bőr szín) különbségek önmagukban (elvileg) horizontálisan, a graduális (fizetés; iskolai végzettség) különbségek vertikálisan tagozódnak. Persze a nominális különbségek is okozhatnak vertikális elrendeződést.

A "lényeges" különbségek kiválasztásának elve: intuíció (a középmezőnyben nem sokat segít); matematikai módszerek (előre meg kell adni hogy mit vizsgáljon); ez egészül ki a strukturális viszonyokon alapuló elemzéssel, ami igencsak nehézkes, de elméletileg a legmegalapozottabb.

Amennyiben a T-i újratermelési folyamat eleve egyenlőtlenségeken alapul, s K. feltételezi ezt nominális különbségek is vertikális-hierarchikus formában képződnek le, (ezért vizsgálandók). A T-i különbségek rendszerét hierarchikus különbségek rendszereként kell értelmezni. Mivel a T-i különbségek rendszere nem tekinthető determinisztikusnak, ezért a sokdimenziós rétegződési modell kell elképzelni. Ez azt feltételezi, hogy: 1. Az elsődleges T-i különbségek viszonylag határozottan dimenziókba rendeződnek; 2. S ezek a dimenziók függetlenek egymástól; (tisztán empirikus lehetőség: 3. Faktoranalízis után az egy dimenzióhoz tartozó különbségek egy faktoron jelennének meg - ehhez minden T-i különbséget normális eloszlású skálán kéne leírni + lineáris kapcsolat - ez természetesen nem adott, de attól még használható ez a módszer is. A kutatás során K. T-i struktúrából levezethető független dimenziókat fogadta el igazoltnak, (ha a dimenzión belüli különbségek kapcsolata szorosabb volt, mint a különböző dimenziókhoz tartozó különbségek közötti kapcsolat. A T-i struktúra szempontjából meghatározó szerepe lehet egy adott egyenlőtlenségi viszonynak akkor is, ha a T-i különbségek rendszerében nem lehet egyetlen egyenlőtlenségi dimenzió egyedül meghatározó, determinisztikus jellegét kimutatni. A T-i egyenlőtlenségek rendszere ezen dimenziók kapcsolat rendszere. Kérdés, hogy kik között feszülnek a rendszerré összeálló lényeges T-i különbségek?

      Réteg és státuscsoport (63.o.)

      A rétegződés kutatás alapproblémája a státus mérése, vagyis, hogy miként lehet olyan skálákat szerkeszteni, amelyben az egyének státusait mennyiségileg is kifejezzük. Felmerülő problémák: önkényesen összeállított státusindex, státuszinkonzisztencia. Általános státusnak nevezzük az egyénnek a sokdimenziós egyenlőtlenségi rendszerben elfoglalt helyét, amelyet az egyes dimenziókban elfoglalt státusok kapcsolata határoz meg. Ebből adódóan a hasonló státusú egyének összességét státuscsoportnak nevezzük. Egyes szerzők szerint a család olyan mértékben befolyásolja a státust, hogy nem érdemes az individuumot e szempontból vizsgálni. K. szerint emellett például a település is olyan közösség, ami kijelöli az egyén helyét a társadalomban (ezek az úgy nevezett viszonykijelölők). Azt feltételezi K., hogy az egyének általános státusát az egyedi sajátosságok mellett azok a T-i csoportok, kategóriák határozzák meg, melyekbe az egyén tartozik (a viszonykijelölő kategóriák tehát nem a konkrét státuscsoportba tartozást, csak annak valószínűségét határozzák meg). Ebből következően a t. kutatót nem a státus csoportok, hanem a viszonykijelölő kategóriák érdeklik (tehát az emberek T-i viszonyait jellemző valóságos csoportosítások). Az eddigi vizsgálatok során ezeket a figyelem ezekre irányult. K. most nem arra keresi a választ, hogy a mitől függ a státuscsoportba tartozás, hanem, hogy a viszonykijelölő kategóriák sokaságából mit tekintsen T-i rétegnek. A társadalmi rétegek abban térnek el a foglalkozási, lakóhelyi, korcsoportok, nemek, etc. szerinti rétegződéstől, hogy olyan viszonykijelölő kategóriák, amelyek nem egyetlen relációban, hanem a T-i helyzet egésze szempontjából jellemzik a hozzájuk tartozókat. (Társadalmi rétegnek az emberek azon tényleges csoportjait, kategóriáit (tehát a viszonykijelölő kategóriák összevont kombinációit) nevezi K., amelyek a tagjaik számára hasonló életesélyeket biztosítanak a T-i egyenlőtlenségek rendszerében.)

Egy lehetséges kutatási stratégia (80.o)

      (K. hangsúlyozza, hogy nem ez az egyetlen üdvözítő út.)

A kutatás a következő három kérdés köré rendeződik:

1. Hogyan történik, milyen mechanizmusokon keresztül valósul meg a T-i viszonyok újratermelése, milyen a T. struktúrája? - ez a kérdés elméleti elemzést igényel

2. Melyek a lényeges T-i egyenlőtlenségek, milyen ezeknek a rendszere, és milyen ebben az egyenlőtlenségi rendszerben az egyének elrendeződése, milyen státuscsoportok írhatók le?

3. Melyek az adott T-ban a legfontosabb viszonykijelölő kategóriák, és ezek milyen kombinációjával írható le a T-i rétegződés?

Ez utóbbi két kérdésre alapvetően empirikus úton kell keresni a választ. Ez sem lehet elméleti alapok híján, de el kell kerülni -írja K.-, hogy amit az empirikus vizsgálat nem magyaráz azt, az elmélettel pótolja ki. Pontos határt kell kijelölni a két féle magyarázat alkalmazásra.

K. 3 megoldhatatlan problémakört jelöl ki: 1. Ismeretelméleti - a struktúra- és ismeret elméleti viszonyok közt kialakuló disszonancia; 2. Módszertani - az esetlegesen hiányzó megfelelő eljárások; 3. Méréselméleti - az elemzés során jelzi, ha ilyet talál (alapvetően ez is módszertani probléma).

 

II. Rész

A strukturális viszonyok körvonalai

Az eddigiekből kitűnik, hogy a T. rétegződése csak akkor vizsgálható, ha határozott koncepcióval rendelkezünk a társadalom struktúrájáról, amely naponta újratermeli a T-i különbségek rendszerét, a T-i rétegződést.

 A kettős történetiség (92.o)

Itt magyar T-i struktúra már ismert leírása következik (legfőképp Erdeire - megkésett kapitalizálódás; és Hanák Péterre - státus és pozíció elválik támaszkodva). Ezenkívül a II. világháború utáni szovjetizálás okozta "kettős történetiségről" és az ennek hatására kialakuló "sajátos redisztribucióról" (Szelényi) ír. Ennek köszönhetően jön létre a redisztributív szektor. Ennek politikai megvalósítása 1957 után változik (maga a modell nem) - kialakul valami civil szféra.

      A gazdaság társadalomszerkezete (101.o)

      Ebben a fejezetben K. részletes leírását adja a redisztributív szektornak és a második gazdaságnak, illetve a kettő kapcsolatának, de nem mond olyat, amit ne tudna bárki. "Összességében tehát azt látjuk, hogy a gazdaság társadalomszerkezetének újratermelési sémáját egy olyan "L" alak feszíti ki, ahol az "L" egyik szárát a redisztributív, másik szárát a piaci viszonyok jelentik. Nyilvánvalóan a kettő nem független egymástól", sőt Bihari szerint a kettő nem egyszer egymásba csúszik.

Az érdekérvényesítésre jellemző a "betartás demokráciája" - nem az dől el, hogy mi történjék, hanem az, hogy mi ne történjék - írja K.

      Strukturális egyenlőtlenségek és csoportszerkezet (111.o)

      Az eredeti rendszer: T. irányító központ emberei és egy nagy nivellált réteg, amit öröklött T. szerkezeti egységek közti különbségek színeztek. Ezt a hatvanas évek átalakította: az irányítók tagolódása (értelmiség); a nivelláltak eltérő differenciálódási folyamatai (1. Kilépés a nivelláltságból; 2. Örökölt különbségek leépülése; 3. E kettőből következően jelentős inkonzisztencia kialakulása); és lecsúszás, (pontosabban ekkor még csak relatív depriváció).

Itt előzetesen elemzi K. a T-t ebből a szempontból, ezt nem másolom át (112.o aljától a 119.o aljáig). A szerző feltételezi, hogy a T-i szerkezet alapmodellje a redisztributív és a piaci viszonyok kettősségével írható le. " A redisztributív viszonyok részint egy hierarchikus, részint egy érdekegyeztető csatornán keresztül működnek, a piaci viszonyok pedig a T-i rétegződés szempontjából a munka-erőpiaci és a második gazdaság pozícióik jelentőségét emelik ki. Az ebben a viszonyrendszerben létrejövő T-i egyenlőtlenségek körét nevezzük a továbbiakban strukturális egyenlőtlenségeknek. Arról van szó, hogy az egyén milyen helyet foglal el a hatalmi-érdek érvényesítési, az ehhez kapcsolódó munkamegosztási és az ettől elkülönülő - tisztán piaci viszonyokra épülő - második gazdasági viszonyokban." A hatalmi-érdekérvényesítési mechanizmusok hatással vannak az anyagi életkörülményekre, viszont az anyagi jólét adott feltételek mellett érdekérvényesítési tényezőkre is átváltható.

3

 

 

 
Üzenőfal
Név:

Üzenet:
:)) :) :@ :? :(( :o :D ;) 8o 8p 8) 8| :( :'( ;D :$
 
Fontos linkek
 
Egyéb linkek
 

Ha te is könyvkiadásban gondolkodsz, ajánlom figyelmedbe az postomat, amiben minden összegyûjtött információt megírtam.    *****    Nyereményjáték! Nyerd meg az éjszakai arckrémet! További információkért és játék szabályért kattints! Nyereményjáték!    *****    A legfrissebb hírek Super Mario világából, plusz információk, tippek-trükkök, végigjátszások!    *****    Ha hagyod, hogy magával ragadjon a Mario Golf miliõje, akkor egy egyedi és életre szóló játékélménnyel leszel gazdagabb!    *****    A horoszkóp a lélek tükre, nagyon fontos idõnként megtudni, mit rejteget. Keress meg és nézzünk bele együtt. Várlak!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, lakások, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését!    *****    rose-harbor.hungarianforum.com - rose-harbor.hungarianforum.com - rose-harbor.hungarianforum.com    *****    Vérfarkasok, boszorkányok, alakváltók, démonok, bukott angyalok és emberek. A világ oly' színes, de vajon békés is?    *****    Az emberek vakok, kiváltképp akkor, ha olyasmivel találkoznak, amit kényelmesebb nem észrevenni... - HUNGARIANFORUM    *****    Valahol Delaware államban létezik egy város, ahol a természetfeletti lények otthonra lelhetnek... Közéjük tartozol?    *****    Minden mágia megköveteli a maga árát... Ez az ár pedig néha túlságosan is nagy, hogy megfizessük - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - FRPG - Why do all the monsters come out at night? - FRPG - Aktív közösség    *****    Az oldal egy évvel ezelõtt költözött új otthonába, azóta pedig az élet csak pörög és pörög! - AKTÍV FÓRUMOS SZEREPJÁTÉK    *****    Vajon milyen lehet egy rejtélyekkel teli kisváros polgármesterének lenni? És mi történik, ha a bizalmasod árul el?    *****    A szörnyek miért csak éjjel bújnak elõ? Az ártatlan külsõ mögött is lapulhat valami rémes? - fórumos szerepjáték    *****    Ünnepeld a magyar költészet napját a Mesetárban! Boldog születésnapot, magyar vers!    *****    Amikor nem tudod mit tegyél és tanácstalan vagy akkor segít az asztrológia. Fordúlj hozzám, segítek. Csak kattints!    *****    Részletes személyiség és sors analízis + 3 éves elõrejelzés, majd idõkorlát nélkül felteheted a kérdéseidet. Nézz be!!!!    *****    A horoszkóp a lélek tükre, egyszer mindenkinek érdemes belenéznie. Ez csak intelligencia kérdése. Tedd meg Te is. Várlak    *****    Új kínálatunkban te is megtalálhatod legjobb eladó ingatlanok között a megfelelõt Debrecenben. Simonyi ingatlan Gportal