Szocpol2003 website
Menü
 
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
Eddigi látogatóink:
Indulás: 2004-11-20
 
A pontos idő:
 
Naptár
2024. Április
HKSCPSV
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
01
02
03
04
05
<<   >>
 
Társstruktúra anyagok
Társstruktúra anyagok : Szelényi: A posztkommunista társadalom szerkezetének változásai

Szelényi: A posztkommunista társadalom szerkezetének változásai

  2005.01.08. 00:22

>>>

Szelényi: A posztkommunista társadalom szerkezetének változásai

 

A POSZTKOMMUNISTA MENEDZSERIZMUS SAJÁTOSSÁGAI

                Pozitív elméletet próbál alkotni. Eddig negatív jellemzését adták, azaz, hogy mi nem volt rá jellemzö. Kérdés: van-e bármilyen strukturális jelenség, ami megkülönbözteti a posztkommunizmust a piaci kapitalizmustól, és az államszocializmustól.

                Négy fö hipotézis az új gazdasági és politikai elitröl:

  1. Nagy a kontinuitás a technokrata és menedzseri pozíciót betöltök között.

Megmaradtak a gazdasági elitben azok akik a 80-as években is ott voltak. 93-ban a 3000 legnagyobb cég igazgatójának 70-90%-a már 89’ elött is menedzseri pozícióban volt. Ez azonban nem jelenti a „kommunista hatalomátmentés”-t, mert az egykori eliten belül differenciáció ment végbe. Korábbi pártfunkcionáriusok nem tudták pozíciójukat felhasználni magánvagyon szerzésére.

  1. Politika területén nagymérvü a cserélödés.

Számottevö az elitváltás. A 93-as politikai elitnek kb. fele 88-ban csak beosztott értelmiségi volt. Itt inkább az elitcirkuláció volt megfigyelhetö. Ezt nem változtatta meg a 2. választás eredménye sem.

  1. A menedzseri és technokrata elit nem vált nagyburzsoáziává.

Nincs jelentös magánvagyonuk, és ami van az sem éri el a nagyburzsoáziára jellemzö mértéket. Senki sem rendelkezik ekkora vagyonnal ebben az idöben. Tehát nagyburzsoázia nem létezik.

                Politikai elitben számottevö cserélödés. Gazdasági elitben a korábbi döntéshozók maradtak pozícióban. Ezt azonban nem magánvagyonnal, hanem szaktudással legitimálják. Nincs nagyburzsoázia, akivel ezekért a pozíciókért küzdeni kéne. Magánvagyon az elitbe kerüléshez nem elegendö, ehhez szaktudás vagy kapcsolat szükségeltetik. Azaz nem nevezhetö ez menedzserhatalomnak. 

  1. Az új hatalmi elit három csoportból áll:
    1. technokraták-menedzserek

a rendszerváltás nyertesei, de nem korlátlan hatalmúak. A piac korlátozza mozgásterüket. Ezenkívül az állami tulajdonlás sem szünik meg teljesen.

    1. új politokrácia

az állami tulajdon miatt ez a réteg is fontos része az elitnek..

    1. humán-társadalomtudományi értelmiség

a fenti két réteg legitimációját (ami nagy részben a szakértelemnek köszönhetö) adják.

Ez a  három réteg életmódjában is hasonló. Ez a posztkommunista menedzserizmus. Azaz polgárság hiányában ez a réteg kísérli meg a magántulajdonosi viszonyokat megteremteni.

 

MENEDZSEREK A POSZTKOMMUNIZMUSBAN ÉS A FEJLETT PIACGAZDASÁGOKBAN

                Különbözik-e a kelet-európai új kapitalizmus a kapitalizmus más létezö formáitól?

1.        Menedzserizmus klasszikus elméletei szerint a tulajdonos tökésektöl a menedzserek veszik át a gazdasági hatalmat. A tulajdonos burzsoázia felbomlott, vagy felbomlóban van.

2.        a posztkommunizmus menedzserizmus hipotézise ezeknek nem a másolása, hanem éppen a rekonstrukciója.

                Ez azonban nyugaton nem valósul meg, mert a tulajdonos burzsoázia erösebbnek bizonyul, mint azt az elmélet kitalálói gondolták. A posztkommunista menedzserizmus abból indul ki, hogy a technokrata menedzser réteg egy tökés piacgazdaságot igyekszik létrehozni. Megpróbál egy tulajdonos nagyburzsoáziát létrehozni.

                A menedzserizmus klasszikus elméletei

                A kapitalizmusérett korszakában a személyes magántulajdon jelentöségét veszti, már nem a magántulajdonosok profitmaximalizálási törekvései, hanem a menedzserek racionalizációs céljai dominálnak. Kritikája szerint megmarad a tulajdonos burzsoázia és az öket képviselö menedzserek megmaradnak a kapitalista piacgazdaság határain belül és nem térnek át egy posztkapitalista rendszerbe. Ez a jelenleg is érvényes paradigma. USA-ban 89-ben a családok 1%-ának kezében a vagyon 38.9%-ával, míg az alsó 90% rendelkezett a vagyon 27,6%-kal. Pénzbeni vagyonnál ez a koncentráció még erösebb. A vita már csak arról folyik, hogy a tulajdonosoknak van-e személyes részvétele a döntésekbe. Ezek az elméletek sem vonják kétségbe a töke koncentrációját, és azt, hogy a menedzserek a tökés piacgazdaság talaján maradnak.

 

A POSZTKOMMUNISTA MENEDZSERIZMUS SAJÁTOSSÁGAI

1.          A kapitalizmus korai szakaszában figyelhetö meg. Célja a magántulajdon létrehozása.

2.          a technokraták-menedzserek nem a tulajdonos polgárság helyét foglalják el, hanem az államszocializmus uralkodó rendjét. Pont az elöbbit akarják létrehozni. Nincs nagypolgárság, nem elégséges a magántulajdon.

3.          A tökés gazdaság logikáját követi, nem lép túl a kapitalizmuson. Éppen átmenet a kapitalizmusba, nem annak alternatívája vagy meghaladása annak.

4.          Az új hatalmi elit komplex képzödmény, ahogy azt fentebb láttuk. Azaz nem egyszerüen a menedzserek hatalmáról van szó, hanem egy mentalitásról, a hatalom gyakorlásának egy sajátos logikájáról.

 

AZ OSZTÁLYSZÖVETSÉGEK TÖRTÉNETI VÁLTOZATAI A KÉSEI SZOCIALISTA ÉS POSZTKOMMUNISTA KELET-EURÓPÁBAN

                Célja a posztkommunista társadalom szerkezetének jellemzése, mint történeti folyamat. Három mü:

·         Az értelmiség útja az osztályhatalomhoz

                       Szocializmus klasszikus modellje Sztálin halála után válságba kerül. Ezt a modellt nevezhetjük racionalizált rendi struktúrának. Nagy volt a politikai töke szerepe. Weber alapján két társadalmi rétegzödés: rendi, osztálytagozódás. Rendiben a politikai töke szerepe nagy, míg az osztálytagozódásban a gazdasági töke szerepe erösebb. Az államszocializmusban is elvárták a megfelelö kulturális töke meglétét, leginkább az iskolázottságot. Emiatt nem nevezhetö teljesen rendi jellegünek ez a társadalom. Ennek a rendnek a bomlásával indít a könyv. A legitimációs válságot, a tudományos racionalitással próbálják feloldani. Nyitott a bürokrácia a reform-értelmisé felé, így próbálta legitimálni magát. Hatvanas években a kulturális töke felértékelödik. Gyengült a bürokraták szerepe és nött a technokratáké. Ez volt az értelmiség útja az osztályhatalomhoz. Kemény-féle „kettös kompromisszum”. 1. értelmiség felé, jól képzett szakemberek kinevezése és liberálisabb kultúrpolitika. 2. munkások-parasztok felé, második gazdaság engedlyezése.

·         Szocialista vállalkozók

                       Megbukott a bürokrácia és az értelmiség projektjében megvalósuló hatalmi átrendezödés megbukik. Konfrontálodik a két csoport. Az értelmiség elveti az emberarcú szocializmus vagy a szocializmus és a kapitalizmus közötti harmadik út lehetöségével. Eközben a második gazdaság révén megindul a szocialistapolgárosodás. Ismét megfigyelhetö az Erdei-féle kettös társadalmi struktúra. Itt a politikai töke által képzett szocialista patrónus-kliens viszonyokhoz képest kezdett a második gazdaság, a piaci ügyesség, a kispolgárosodás megteremteni egy második mobilitási utat. Tehát három dimenziós társadalmi teret lehet felvázolni: politikai töke (legerösebb), kulturális töke (értelmiség erösödése), gazdasági töke (második gazdaság). Míg a sztálini idökben az értelmiségieknek látszottak nagyobb esélyei a helyzetük jobbítására, addig a nyolcvanas években ez már a szocialista kisvállalkozókra volt jellemzö. Ez az új osztály egy csendes forradalmat hajtott végre.

                       A rendszerváltást elöidézö tényezök közül a technokrácia térnyerése volt a legjelentösebb a disszidens értelmiségiek diszkurzív forradalma és a szocialista vállalkozók csendes forradalma mellett. Kiegyezés történt a technokratás és az ellenzék között, melynek értelmében a technokraták lemondanak a politikai hatalomról, cserébe megtartják a gazdasági pozícióikat. Ezt segítette elö a párt szétzúzása, a parlamenti demokrácia kiépítése és a privatizáció. Ennek hatására devalválódik a politikai töke. Meghatározóvá a kulturális töke válik. Felértékelödik a kapcsolati töke szerepe. Ez is háromdimenziós társadalmi tér: kulturális töke (a legmeghatározóbb), kapcsolati töke (a korábbi politikai tökéböl), gazdasági töke (csak harmadalgos). Ez utóbbiban tér el leginkább a kapitalizmusra jellemzö társadalmaktól.

·         Posztkommunista menedzserizmus

                       Az igazi gyöztesei a rendszerváltásnak mégsem a szocialista vállalkozók, hanem a szocialista menedzserek. A társadalmi változások mindig alternatívákban írhatók le leginkább.

               

 
Üzenőfal
Név:

Üzenet:
:)) :) :@ :? :(( :o :D ;) 8o 8p 8) 8| :( :'( ;D :$
 
Fontos linkek
 
Egyéb linkek
 

Ha te is könyvkiadásban gondolkodsz, ajánlom figyelmedbe az postomat, amiben minden összegyûjtött információt megírtam.    *****    Nyereményjáték! Nyerd meg az éjszakai arckrémet! További információkért és játék szabályért kattints! Nyereményjáték!    *****    A legfrissebb hírek Super Mario világából, plusz információk, tippek-trükkök, végigjátszások!    *****    Ha hagyod, hogy magával ragadjon a Mario Golf miliõje, akkor egy egyedi és életre szóló játékélménnyel leszel gazdagabb!    *****    A horoszkóp a lélek tükre, nagyon fontos idõnként megtudni, mit rejteget. Keress meg és nézzünk bele együtt. Várlak!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, lakások, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését!    *****    rose-harbor.hungarianforum.com - rose-harbor.hungarianforum.com - rose-harbor.hungarianforum.com    *****    Vérfarkasok, boszorkányok, alakváltók, démonok, bukott angyalok és emberek. A világ oly' színes, de vajon békés is?    *****    Az emberek vakok, kiváltképp akkor, ha olyasmivel találkoznak, amit kényelmesebb nem észrevenni... - HUNGARIANFORUM    *****    Valahol Delaware államban létezik egy város, ahol a természetfeletti lények otthonra lelhetnek... Közéjük tartozol?    *****    Minden mágia megköveteli a maga árát... Ez az ár pedig néha túlságosan is nagy, hogy megfizessük - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - FRPG - Why do all the monsters come out at night? - FRPG - Aktív közösség    *****    Az oldal egy évvel ezelõtt költözött új otthonába, azóta pedig az élet csak pörög és pörög! - AKTÍV FÓRUMOS SZEREPJÁTÉK    *****    Vajon milyen lehet egy rejtélyekkel teli kisváros polgármesterének lenni? És mi történik, ha a bizalmasod árul el?    *****    A szörnyek miért csak éjjel bújnak elõ? Az ártatlan külsõ mögött is lapulhat valami rémes? - fórumos szerepjáték    *****    Ünnepeld a magyar költészet napját a Mesetárban! Boldog születésnapot, magyar vers!    *****    Amikor nem tudod mit tegyél és tanácstalan vagy akkor segít az asztrológia. Fordúlj hozzám, segítek. Csak kattints!    *****    Részletes személyiség és sors analízis + 3 éves elõrejelzés, majd idõkorlát nélkül felteheted a kérdéseidet. Nézz be!!!!    *****    A horoszkóp a lélek tükre, egyszer mindenkinek érdemes belenéznie. Ez csak intelligencia kérdése. Tedd meg Te is. Várlak    *****    Új kínálatunkban te is megtalálhatod legjobb eladó ingatlanok között a megfelelõt Debrecenben. Simonyi ingatlan Gportal